Yozgatlı norecek kime oy verecek?

Gülseren Kiraz

Gülseren Kiraz

Ak Parti’nin bugünün iktidar partisi olmasını avantaj olarak gören,bu nedenle kazanma olasılığının fazla olduğunu düşünen, belediye başkanlığına kesin gözüyle bakan aday adayları, ceplerine koydukları üç bin belki beş bin lira ile Ak Parti İl Başkanlığı’nın veya Ak Partiİlçe Başkanlığı’nın yolunu tuttular. Yozgat’ta Ak Parti aday adaylığı çokluğu yaşandı. Çokluğun olduğu yerde çekişmenin de çok olacağı malum. Söylentiler, siyasi çekişmeler, gelgitler, yoğun telefon trafiği, o aday, bu aday, o vekilin dediği bu vekilin dediği derken nihayet Ak Parti’de belediye başkanı adayları belli oldu. Şimdi kırgınlıklar, küsmeler, tepkiler, aday analizi yapanlar, oyumu vermem diyenlerle bir yerel seçime doğru gidiyoruz.

Belirlenen listede dikkatimizi çeken on dört belediye başkanının tekrar aday gösterilmemesi oldu. Oysa bir önceki yerel seçimlerde bu on dört adayı millete ballandıraballandıra anlattınız.  Parti olarak belediyeciliğinizi beğenmiyor olmalısınız ki böylesine ciddi ve köklü bir değişime ihtiyaç duydunuz. Diyorsunuz ki; Ak Parti belediyeleri gönül belediyesi olacak. Gönül belediyeciliği anlayışıyla hizmet verilecek. Yahu şimdiye kadar hangi anlayışla on üç belediyede hizmet verdiniz? Gösterdiğiniz adayların gönüllerini hangi terazide tarttınız?

On dört belediyenin on üçünü kazanmış, beş yıldır yönetimini sürdüren Ak Parti’nin vekili Anayasa Komisyon Başkanı Bekir Bozdağ’ınAk Parti’nin aday tanıtım toplantısında muhalefetin bir belediyesi üzerinden belediyeyi eleştiren konuşmayaptığını okudum. Okuyunca güldüm doğrusu Sarıkaya Belediyesi’ni eleştiriyor. Yozgat’ın geri kalmışlığını, hizmet görmeyişini, unutulmuşluğunu muhalefete ve belediyelerine bağlamak iyi taktik ama yemiyorlar vekilim, artık yemiyorlar! Adama soruyorlar: Yozgat’ta %53’lük oy oranıyla on üç belediyeyle günah keçisi başka yerde aranır mı? 16 yıllık iktidarlığınızdan, kaç dönemdir vekil seçildiğinizden, bakan olduğunuzdan hiç bahsetmiyoruz bile.

Ak Parti’nin mevcut belediye başkanını aday göstermediği ilçelerden birisi de Çekerek. 2014 yerel seçim çalışmalarında Çekerek’in cadde ve sokaklarında BedrettinBozkurtla birlikte boy gösterenlere ve adaylığına onay veren vekillere soruyoruz. Geçen beş yıl içinde ne değişti de Bedrettin Bozkurt’u aday göstermediniz? Ak Parti’yi ben kapalı kutuya benzetiyorum. Kutu kapalı Bedrettin Bozkurt, kutu açıldı, Eyüp Çakır. Ak Parti’nin Çekerek Belediye Başkan Adayı Eyüp Çakır oldu. Hakiki Çekerekli. Yani yerlisi. Üniversite kapısı görmüş, kitap tozu yutmuş genç bir mühendis. Çekerek’te tanınan, bilinen bir isim. Ailesi, akrabası siyasetin içinde yer almış. Sevilen, sayılan insanlar…

Bedrettin Bozkurt ise tarih bölümü mezunu. O bir öğretmen, belediye başkanı olmadan önce Çekerek Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmış. Teşekkür plaketi takdimi için makamında kendisini  ziyaret ettiğim gün sohbetimkanıbuldum. İlçesini sevdiğine ve hizmet etme aşkıyla o makamda bulunduğuna kanaat getirdim. Şimdi kafalarda şu soru: Ak Parti’nin tekrar aday göstermediği Bedrettin Bozkurt bağımsız aday olacak mı? Henüz adayını açıklamayan MHP’nin yada bir başka partinin adayı Bedrettin Bozkurt olabilir mi? MHP’de aday olarak ismi geçen eski MHP İlçe Başkanı Mustafa Bal bir hamle ile MHP’nin adayı olur mu?  Geçmiş dönemlerde ANAP ve DP’den belediye başkanlığı tecrübesi olan, yoğun oy kitlesi bulunan İYİ Parti’nin güçlü adayı Duran Özkan seçimin kazananı olur mu? % 70’lik oy potansiyeli olan AK Parti’nin yeni adayı Eyüp Çakır adayın kendisine mi yoksa partiye mi oy verildiğinin ispatlı başkanı olur mu?

Seçim sonucu ne olur bilmem, bilinen şu ki; Çekerekli başkanın hayırlısını istiyor. Hizmet istiyor. İlçeye üniversite istiyor. Hastaneye doktor istiyor. En önemlisi de verdiği oyların kıymet görmesini istiyor. Aslında %70 oy oranıyla çok şey de istemiyor, vesselam!

 

23 Ocak 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 2111 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız