Tadımız tuzumuz kaçmasın

Gökhan ELBAY

Gökhan ELBAY
  • camlikgazetesi@gmail.com

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, aşırı tuz tüketimine bağlı yüksek tansiyonun yüzde 51 oranında inmelere, yüzde 45 oranında kalp hastalıklarına neden oluyor.
Fazla tuz tüketiminin ayrıca mide kanseri, şişmanlık, kemik erimesi riskini artırdığı yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Fazla tuz tüketimi ayrıca ödem yapabilir ve böbreklerin çalışma mekanizmasını etkileyebilir.  Bu sebeple fazla tuz tüketiminden kaçınmalıyız. Tuz tüketimini azaltmak için daima taze ve tuz eklenmemiş besinler tercih edilmelidir. Eğer hipertansiyon gibi sağlık probleminiz varsa mutlaka satın aldığınız hazır ürünlerin etiketlerini okuyunuz. Tuzsuz ya da tuzu azaltılmış besinleri tercih ediniz. 
Sofrada tuzluk kullanmamakla tuz alımı yüzde 15 azaltılabilir. Yemeklerin tadına bakmadan tuz kullanma alışkanlığından vazgeçiniz. Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcıları tuz yerine tercih ediniz. Turşu, ketçap, hardal, zeytin, soya sosu, salata sosları gibi yiyeceklerin tuz içeriği yüksektir. Bu besinlerden uzak durunuz ya da çok nadir tüketiniz. 
Taze sebze ve meyve tüketimini artırınız. Maden suları kaynağına göre farklı miktarlarda çözünmüş halde sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve alüminyum olmak üzere çok sayıda mineral ve doğal gaz içermektedir. Bu nedenle satın aldığınız maden sularının sodyum içeriğini etiketinden kontrol ediniz. Yemekler az tuzlu pişirilmelidir. Hipertansiyondan korunmak için tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Tuz tüketimi günde en fazla 4-6 gram olmalıdır. 

1 Şubat 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 696 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız