Kadın sağlığı...

Kadriye TURGUT ERBAŞ

Kadriye TURGUT ERBAŞ

Sevgili Yozgatlılar.
Bu sizlerle ilk buluşmamız. Bu sebeple öncelikle kendimi sizlere takdim etmek istiyorum.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kadriye Turgut Erbaş.
16 Ocak 2019 tarihinde Yozgat merkez Atalay İş Merkezi’nde özel kadın hastalıkları ve doğum kliniğimde hasta kabulüne başlamış bulunmaktayım.
1982 Ankara doğumluyum. 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini dereceyle kazandım.
6 yıllık tıp eğitimimi tamamladıktan sonra Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum (Namı diğer Büyük Doğum Hastanesinde asistanlık eğitimimi tamamladım. 2012-2013 tarihleri arasında Niğde Doğan Baran Kadın Hastalıkları Kadın Doğum Hastanesinde mecburi hizmetimi yaptım. 2013 yılında Konya Ereğli’de muayenehanemi açtım. 2019 ocak ayında muayenehanemi ve ikametimi Yozgat Hasbekli olan eşim ve ailemin Yozgat’ta olması sebebiyle Yozgat’a taşıdım.
Şimdi hedeflerim ve hayallerimden biraz bahsedeyim..
Gebelik tanısı, takibi ve doğum.. Gebelikte birinci soru bebeğin sağlıklı olup olmadığı ikinci soru cinsiyeti, üçüncü soru bebeğin kime benzeyeceğidir. Muayenehanemizde mevcut olan 4 boyutlu ultrason ile bu üç soruya da cevap verilebilir. Öncelikle 4 boyutlu ultrason halk arasında ayrıntılı ultrason olarak bilinmekle beraber aslında hem yer yer 2 boyutlu yapılan ayrıntılı ultrasona destek verirken hem de bebeğin kime benzeyebileceği konusunda fikir verir.
Bütün bu teknolojik imkânları kullanmanın en keyifli yanı bebeklerin hastalıklarının tespitinin yanı sıra onları doğmadan önce görebilmektir. İtiraf etmem gerekirse muayenenin en çok sevdiğim kısmı ailelerin bebek kime benziyor heyecanıyla ekrana kilitlenmeleridir. Gebelik, hormonlarım değiştiği hassasiyetin sevincin endişenin yoğun hissedildiği bir süreç. Hamilelik döneminde kadınlar hormonal değişimlerle beraber bebeği korumak için doğal olarak bebeğe yönelirler, merkez artık bebektir. Bu kaygılarınızı paylaşmak ve azaltmak adına annenin Ultrason muayenesi sırasında bebeğini izlemesi için ultrason ekranıyla eş zamanlı görüntü veren ekranı annenin tam karşısına yerleştirdim.
Hem bir anne olarak hem de yaklaşık 13 yıldır kadın hastalıkları ve doğum alanında hizmet vermiş biri olarak ailelerinin bebeklerini doğmadan kendi gözleriyle görmelerini önemsiyorum. Cinsiyet konusunda merakı olan çiftlerin de heyecanını paylaşıyorum ve en geç 14. hafta itibariyle cinsiyette kesinlik sağladığımızı söylemek isterim. Hatta bebeği ekranda gören anneler genelde kendileri tespit ediyorlar cinsiyeti.
Bu da muayenenin en keyif aldığım kısımlarından biri. 30. hafta itibariyle anne adayının karnına ortalama 20 dakika boyunca iki problu bir cihaz yerleştirerek bebeğin sağlık durumu hakkında çok önemli veriler aldığımız NST uygulamasına geçiyoruz. NST ile bebeğin kalp atışları ve Rahim kasılmalarını eşzamanlı olarak EKG kâğıdına benzer bir kâğıda yazdırıyoruz. 20 dakika boyunca hareketsiz yatmanın çok sıkıcı olabileceğini biliyorum ve bunu daha keyifli hale getirmek için anne adayına NST sırasında isterse televizyon izlemesi için fırsat sundum. Annelik dünyanın en güzel duygusu. Hiç bir duygu evlat sevgisinden hiç bir koku da evlat kokusundan öte değil.
Bu heyecana ortak olmak da benim mesleğimin en güzel parçası. Gebelik ve diğer kadım hastalıkları konusunda laboratuar tahlillerine ihtiyaç duyduğumuz bir gerçek. Anlaşmalı olduğumuz labaratuarlarla kadın hastalıkları ve doğum konusunda yapılması gereken tüm tahlilleri muayenehanemizde bizzat kendimiz yapıyoruz. Tabii mutlu son doğum konusunda da anlaşmalı olduğumuz birçok hastane ile sizlerleyiz. Evlat sahibi olmakta zorlananların da bir doktor bir abla olarak yanındayım. Onların da bu mutluluğu yaşamaları için elimden gelen her türlü desteğe hazırım. Tabi aile planlaması spiral takma gibi doğum kontrol yöntemleri myom kist kısırlık enfeksiyon gibi kadın hastalıkları konusunda da yardıma hazırım. Sık sık bu sayfada sizlerle buluşacağız inşallah. Sizlerden ricam bilgilenmek istediğiniz konuyu da facebook ve instagram sayfasından lütfen benimle paylaşmanız. Şimdilik sağlıcakla kalınız. Saygı ve sevgi ile.. Güneşli günler diliyorum.
instagram: yozgat_ozel_kadn_dogum_klinigi
facebook:yozgat özel kadın hastalıkları ve doğum muayenehanesi

4 Şubat 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1750 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

1 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
Barış Ünal

Kesinlikle TAVSİYE ETMEM.Doktor hanımın yozgatta özel muayenehanesi var.4 boyutlu ultrasonda muayene için eşimle aradık.İlk muayenenin ücretli olduğunu ilk muayeneden sonra 10 gün içinde 2.kontrol muayenesinin ücretsiz olacağını belirtti.Buna istinaden gittik muayene olduk.Ücretimizi ödedik.Tekrar 1 hafta sonra 2.kontrol için gün verdi.Kontrol günümüz geldiğinde ise ücretsiz olduğunu söylediği 2.kontrol muayenesinden ücret talep etti.Ücret vermiyeceğimi söylediğimde ise iyi siz bilirsiniz iyi gü