Emekliliğe yaş çelmesi…

Gülseren Kiraz

Gülseren Kiraz

Her ne kadar sıcaklığını kaybettiği düşünülse de ben hala taze ve sıcak kaldığını düşünüyorum “Emeklilikte yaşa takılanlar” mağduriyetinin. Hakkı gasp edilen her vatandaş yaz kış fark etmiyor, zaman fark etmiyor, koşullar değişmediği sürece yaşamın ve siyasetin kendisine sunduklarıyla yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. EYT konusu her ne kadar genel bir konu ve sorun olsa da 31 Mart yerel seçimlerine yaklaşırken emeklilikte yaşa takılanlar konusunu yerelleştirmeden geçemeyeceğim. Neden mi? Emeklilikte yaşa takılan 6,3 milyon vatandaşımızın oylarına talip olacaksınız da o yüzden.Adayların yarışması gereken yerel seçimi genel seçim havasına koyup partiler arası yarışa çevirmeniz EYT’i bir kez daha Yozgat gündemine taşımam için de yeterli bir neden zannımca.
Sigortalılık süresini, prim gün sayısını doldurmuş 6,3 milyon vatandaşımız sen daha gençsin gerekçesiyle emekli edilmiyor. Hükümetin delikanlı olarak gördüğü 50-60 yaş maalesef iş verenler tarafından yaşlı oldukları gerekçesiyle işe alınmıyor. İşsizler ordusuyuz adeta. 
“Evine ekmek götüremeyen bir babanın evladının karşısındaki mahcubiyetinin bedelini kim ödeyecek bu ülkede?”
Emeklilik şartlarını tamamlamış insanlar geçimini sağlamak için çalışmak zorundalar. Çalışmaya devam ettikleri her günün ileride alacakları emeklilik maaşını mum misali erittiğini bile bile çalışmak zorundalar. İşsiz kalmadığına sevinse mi zaten cüzi olan emeklilik maaşının eridiğine üzülse mi? Her şekilde mağdurlar işte.
İnsanların alın teri üzerinden siyaset yapılmaz, yapılmamalıdır. Emeklilikte yaşa takılan insanlarımız içinmuhalefet partileri tarafından TBMM’ ye sunulan kanun teklifleri iktidar partisi tarafından reddediliyor. Bütün bu yaşananlar kul hakkına girmiyor mu?
“Vicdan satılan bir şeydi de alamadınız mı? Ya da vicdanınız vardı da sattınız mı?”
6,3 milyon mağdur insanımızın bir milyonu devlet memuru. Çalışma koşulları rahat olan devlet memurları yaşları dolsa da emekli olmak istemiyorlar. Benim de birçok tanıdığım var devlet kurumunda uyuklayıp horlayan ama emekli olmayan. Evde ne yapacağım, canım sıkılacak diyorlar. Emekli olursam maaşım düşecek diyorlar. Yani yine olan özel sektörde ömür tüketenlere oluyor. Evine ekmek götürme derdindeki EYTLİLER çalıştıkları özel sektörde her türlü kötü davranışa, haksızlığa, hukuksuzluğa boyun eğiyorlar. Haksızlık her yerde enselerine bir tokat gibi vuruyor, vurdukça vuruyor.
EYTLİLER hayatı sizin gibi güllük gülistanlık yaşamıyorlar. Sizin pembe dünyanızı onlar gri yaşıyorlar. Bir hüzün denizinde boğuluyorlar. Aslında yaşıyorlar mı yaşamıyorlar mı onlar da anlamıyorlar.
Emekli olma hakkını kazanmış vatandaşlarımız için emekli yaparsak hem emekli maaşı alacaklar hem çalışacaklar dediniz. Bunu çift dikiş benzetmesiyle süslediniz. Şayet emekliliğin keyfini çıkaramayıp çalışmak zorunda kalıyorsa emekliler sebeplerinin sorgulanması gerekmektedir. Türkiye’nin bu emekçi insanlarına 1000, 1500 TL emekli maaşını hak ettikleri halde çok görürken, Suriyeli vatandaşlara 35 milyar harcama yaptınız. Bu vicdan karmaşanızın mağduru vatandaşlarımızın bağından üzüm yemek istiyorsunuz. Yerel seçimde oy istiyorsunuz. Ben seslerini duyar gibiyim: üzüm de yok, oy da yok!
“Saatler emekliliğe beş kala EYTLİLERE taktığınız yaş çelmesi, 31 Mart’ta size tokat olarak geri dönmesindiye dua edin!” 
Şayet EYTLİLER emekli edilirse ülkemize bunun faturasının ağır geleceğini, ekonomimizin bu durumdan olumsuz etkileneceğini zor bir süreçten geçtiğimizi söylüyorsunuz. Hani diyorum bu süreçte 550 olan milletvekili sayısını 600’e çıkarmanın da ülkemize maliyetinin hem gereksiz hem ağır geldiğini düşünseydiniz. 74.500 TL maaş aldığınızı, emekli cumhurbaşkanı olduğunuzda 29 Bin 800 TL, TBMM Başkanının 22 bin 350 TL, vekillerin ise 13 bin 410 TL emekli maaşı alacağını anımsamış olsaydınız.
Büyük harflerle yazıyorum: EL İNSAF, EL İNSAF!
Memleket işi, gönül işi. Gönlünüz un ufaksa neylesin EYTLİLER haksız işi!

7 Şubat 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 1347 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız