Size ve bebeğe zarar vermez!

Kadriye TURGUT ERBAŞ

Kadriye TURGUT ERBAŞ

Sevgili anne baba adayları, bu soğuk kış gününde sizleri muhabbetle selamlıyor ve son zamanda tarafıma yöneltilen en sık sorulardan birini yanıtlamak istiyorum: hamileyken vajinal muayene (alttan muayene) yapılması riskli midir? Zararlı mıdır? Doktorum vajinal ultrason yapmayı teklif etti, bebeğim için sakıncalı mıdır? Düşüğe yol açar mı?
Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde veya ilerleyen herhangi bir zamanda da elle veya spekulum denilen alet ile vajinal değerlendirme bazı durumlarda gerekebilmektedir. Çünkü vajinal yoldan yapılan ultrason yumurtalıklara, rahime, rahim içindeki gebeliğe daha çok yaklaşıldığı için karından yapılan ultrasona göre çok daha net bilgi vermektedir.
Örnek vermek gerekirse, gebeliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışını daha net duyabilmek,  gebelik kesesi arkası kanama şüphesinde kanama varlığının değerlendirebilmek veya myom(ur), kist gibi gebelikte olabilecek ek jinekolojik patolojileri daha net görüntüleyebilmek için vajinal ultrason gerekebilir.
Ayrıca gebelikte vajinal kanama görülmesi, bu kanamanın sebebinin anlaşılması ve rahim ağzının değerlendirilmesi için ultrasona ek olarak, alttan elle ya da spekulum ile muayene de gerekebilir.
Gebeliğin ilerleyen aylarında, erken doğum tehdidi şüphesi duyulması sebebiyle, rahim ağzı açıklığına bakılabilmesi, bebeğin eşinin yani plasentanın yerleşim yerinin değerlendirilmesi (bazı plasentalar doğum yolunu kapatabilir, normal doğuma izin vermezler) ve çatı uygunluğu için de vajinal muayene yapılabilir.
Vajinal muayenenin yapılamayacağı ya da çok çok dikkatli yapılması gereken tek durum; bebeğin eşinin yani plasentanın aşağıda olduğu gebeliklerdir.
Size ve Bebeğinize Asla Zarar Vermez !
Sonuç olarak gebelik sırasında elle, aletle ya da ultrasonla değerlendirme yapılması size ve bebeğinize zarar vermez. Düşük, kanama veya farklı bir risk oluşturmaz.
Neden mi?
Çünkü gebelik rahmin içerisindedir ve gebeliğin olduğu yer vajinal girişten itibaren yaklaşık 15 cm uzaklıktadır. Bu muayeneler ise tamamen rahmin dışarısında, sadece rahim ağzına kadar (en fazla 8-9 cm e kadar) olan bölgeleri ilgilendiren muayenelerdir. Gerektiği halde gebe iken bu tür muayeneleri olmaktan çekinmenize gerek yoktur. Hatta bazı durumlarda bu tür muayenelerin hasta isteği nedeniyle yapılmaması maalesef bazı hastalıkların atlanması(erken doğum gibi) risklerine neden olabilir.
Her ne kadar gebelikte alttan muayenenin zararsız olduğu konusunda tıbbı bilgiye sahip olsak da erken gebelik dönemlerinde anne adaylarının vajinal muayenenin bebeğe zarar verebileceği kaygısını ve bebeğini koruma içgüdüsünü çok iyi anlıyor ve  gerek duymadıkça vajinal muayeneden kaçındığımı belirtmek isterim. Anne ve bebeğe her ne kadar zararsız bir işlem olsa da vajinal muayene eğer anne adayını çok rahatsız ediyorsa ve de anne sağlığını etkileyebilecek dış gebelik tanısı öncelikli değilse erken gebelik tanısı için muayene gerçekleştiriyorsak ve karından yaptığımız ultrasonda bebek görüntü verecek büyüklükte değilse kan tahlilleri ve ultrasonla yaptığım sık muayenelerle bebeğin anne karnında ultrasonla görünür olduğu zamana kadar anne adayını yakinen takip ediyorum. Genellikle adetin yaklaşık 7 ve 10 gün kadar gecikmesi durumunda karından yaptığımız ultrason muayenesinde bebeği görüntülüyoruz.
Fakat öncelikli tanım eğer anne adayının sağlığını ciddi etkileyebilecek dış gebelikse veya gebelikte gerçeklesen vajinal kanamanın kaynağının rahim ağzı hastalıkları olabileceği konusunda şüphem varsa vajinal muayene konusunda bilgi veriyor ve hastayla işbirliği içerisinde muayenemi gerçekleştiriyorum. Dilerim tüm anneler mutlu, tüm gebelikler sağlıklı olsun ve yüzlerinden tebessüm hiç eksik olmasın..

8 Şubat 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 832 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız