Geleceğe dokunmak - 2

Abdulkadir KARADUMAN

Abdulkadir KARADUMAN

Geçen haftadan 
devam
Bu aşamada da faydalanacağınız şey aslında bir kişisel SWOT analizi. Acaba güçlü olduğunuz yanlarınız neler?  Eksik olduğunuz, zayıf olduğunuz yanlarınız var mı? Bulunduğumuz ortam, çevre, ülke size ne gibi fırsat alanları sunuyor? Yada ne gibi tehditler oluşturuyor? Burada kendinize gerçekten dürüst olmalısınız. Çünkü kişisel analizinizi yaptığınızda hangi alanlara yatırım yapmanız gerektiğini çok rahat bir şekilde ortaya koyuyorsunuz. Kendinize yatırım yaptıkça değişmeye başlıyorsunuz.  Değişim süreci, korku ve güvensizlik duygusu uyandırır. İnançlarımızı yıkmak ve korkunun ötesine geçmek güçtür.Burada yılmadan çalışmanızın değişiminize katkısı büyüktür. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.”PauloCoelho’nun sözünden de anlaşılacağı gibi değişmek için aslında risk almamız gerekiyor. Aslında burada risk almanın beraberinde başarısızlığı da getirebileceğini aklımızdan çıkartmamız gerekiyor. Bu başarısızlık, sizin için çok iyi bir tecrübe olacaktır. Böylece kendinizi daha iyi tanımanızı ve korku karşısında nasıl hareket etmek istediğinizi öğrenmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda yapmamanız gerekenleri de yaşayarak öğrenmiş olacaksınız.
İlerleyen yaşına rağmen hayalleri uğrunda kendini geliştiren, değiştiren ve üniversite hayalini gerçekleştiren Yozgatlının Hülya ablasından bahsetmek istiyorum. Kendisi 55 yaşında… Kur’an-ı Kerim ile tanışıyor ve  Kur’an-ı Kerim’i daha iyi okumak ve anlamak, dinini daha iyi öğrenmek amacıyla kendisini geliştirmek istiyor. Bunun içinde en iyi seçenek olarak üniversite kazanmak olduğunu düşünüyor. Kendisi liseden terk olduğu için önce başlıyor liseyi bitirmeye. Üniversite sınavına hazırlanıyor. Evde oturup çok sıkı bir şekilde ders çalıştığını söylüyor. 2013 yılında Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesini kazanıyor.  Geçtiğimiz yıl üniversiteyi bitiren Yozgatlının Hülya ablası şu anda yüksek lisansa başladı. Kendisiyle tanışalı yaklaşık dört yıl oldu. Her konuşmamızda içindeki öğrenme istediğini çok rahat bir şekilde görebiliyorum. Hülya ablanın gözlerine bakın öyle bir ışık varki anlatamam. Hülya abla gibi bizimde yapmamız gereken şey aslında bu. Kendi konfor alanımızdan çıkarak kendimize gerçekten yatırım yapmak.Unutmayın!!!Biz takvim yapraklarının arkasındaki yazıları her gün büyük bir özveriyle okuyan dedelerin torunlarıyız. Dedelerimizin sergilediği öğrenme isteğini torunları olarak bizlerde göstermemiz gerekiyor.
Akıllı iki kız kardeş varmış, bilgiye açlarmış. Okullarından ve etraflarından aldıkları bilgi yetersiz olmuş.Yörelerindeki en büyük bilgeye gitmeye, ondan da bilgi almaya karar vermişler.Bilge adam kızların sorduğu bütün soruları bilmiş. Kızlar daha fazla bilgi almak için bir süreliğine daha bilgenin yanında kalmışlar.Ama sonra bilgenin her sordukları soruyu bilmelerinden sıkılmışlar. 
“Bilgenin dahi bilemeyeceği bir soru bulalım” demiş birisi.Kızlardan biri, bilgenin bile bilemeyeceği bir soru buldum diye sevinmiş. 
Avucumun içine bir kelebek alacağım “Avucumun içinde bir kelebek var. Canlı mı, ölü mü?” diye bilgeye soracağım, ölü derse kelebeği serbest bırakacağım. 
Canlı derse, avucumu hafifçe bastıracağım ve kelebeği öldüreceğim demiş.Kızlardan biri avucuna kelebeği almış ve elleri kapalı olarak bilgeye uzatmış ve sormuş:
– Avucumun içinde bir kelebek var; bilin bakalım canlı mı, ölü mü?
Bilge, kızın gözlerine uzun uzun bakmış ve cevap vermiş:
– Senin elinde kızım senin elinde…
Bundan sonrasına baktığınızda sizin ve ülkenin geleceği buralarda bir yerde gizli diye düşünüyorum. Sizin gelişiminiz beraberinde ülkenin gelişimi demektir. Lütfen bunu hiç unutmayın…
Sizinle her Cuma beraber yolculuğa çıkacağız. Bu keyifli yolculukta sizlere bahsedeceğim şeyler sizin gelişiminiz için faydalı olacağını düşündüğüm başlıklar olacak. Şu anda çağımızın en büyük gücü bilgi olarak karşımıza çıkıyor.Bilgisayarlar ve internet hayatımıza o kadar nüfus etti ki bu elektronik çağ bilgiye ulaşmayı çok kolaylaştırdı. Bunun yanında ihtiyaç olanın aranıp, bulunması için araştırılması gereken bilgi sayısı her geçen gün katlanarak arttı ve çok büyük boyutlara ulaştı.  Ayrıca bu araştırılması gereken bilgilerin çok büyük bir kısmı yanlış bilgilerle dolu ve hiçbir geçerliliği yok… Doğru bilgiye ulaşmak için hiçbir geçerliliği olmayan yanlış bilgiler içinde oldukça mücadele vermeniz gerekiyor. Siz gerekli mücadeleyi verirken aynı zamanda harcadığınız zaman ise katlanarak artıyor.Zamanın çok daha değerli olduğu günümüz dünyasında ihtiyacımız olan bilgileri bir hap şeklinde bize sunulması bizlere ne derece fayda sağlayacağını tahmin bile edemezsiniz. Her Cuma günü yazacağım köşe yazıları böyle bir hap bilgi olmayı hedefliyor.İlk yazımı hayat boyu öğrenme konusu üzerine yazmak istedim.  Haftaya görüşmek dileğiyle…
Her türlü yazı, görüş ve katkılarınız için mesajlarınızı bekliyorum.
e-mail:kadirkaraduman@gmail.com 
 

9 Şubat 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 1530 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız