Meslek Liselerinde büyük dönüşüm

Mustafa YILMAZ

Mustafa YILMAZ

Ülkemizin belki de en önemli kanayan yaralarından biri mesleki eğitim…
Ara eleman sıkıntısı adı altında bütün meslekler nerede ise sıkıntı çekmekte çoğu meslek yok olma ile karşı karşıya. Müdahaleler genelde hep kağıt üzerinde kaldı ve ilerisi hiç gelmedi. Son zamanlarda çıraklık eğitimini ortaöğretim statüsüne almak bunun bence en önemli adımlarından birisi idi. Sanayiye yolu  düşenler az çok görmekte ustaların yanında hiç çırak yok artık. Çocuğunun farkında olan veliler gelecekte pişman olmayacak kararlar alarak onları çıraklık eğitimine ve meslek liselerine alıp götürüyorlar. Öğretmenler ne kadar mücadele ederse etsin halk arasında ki algıdan kaynaklı, ön yargılar ile çocukların gelecekleri karartılıyor.
Meslek liseleri çıraklık eğitim işe yaramayan liseler değillll. Bunu kesinlikle bir kenarda tutmalı ve her zaman dillendirmeliyiz. Ülkemizin ayağa kalkması bu kurumlardan geçtiği her zaman söyleniyorsa demek ki bu okullar kötü değil hatta erkenden hayata atılmanın en önemli kapısı.
Son zamanlarda Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya SELÇUK  bu konu ile çok önemli çalışmaları var. Ancak korkumuz bakanımızdan gizli saklı sadece evrak üzerinden yürütülmesi. En alt basamaktan en üste basmağa kadar gerçek veriler ile bakanımızın  bilgilendirilmesi. Sanayi iş birliği meslek liseleri, hatta Aselsan, THY, TAİ gibi devletimizin önemli kuruluşlarının lise açmak istedikleri ve destekleneceği konusu ki şimdiden beni aşırı derecede heyecanlandıran çok önemli bir adım. Neden olmasın? Kaybedecek değil 4 yılımız bir saniyemiz bile yok. Sabırsızlıkla yeni meslek eğitim yasasını beklemekteyim.
Bakanımız bu konunun önemini, bakanlığa geliş sebebi olarak görmesi de bu konunun ne kadar önemli ve üzerinde durulması gerektiğidir. İnşallah gelecek yıllarımız 22 yaşına kadar ne olacağını erteleyen nesiller ile değil 14 yaşında ne olacağına karar veren nesiller ile yükselecektir.
Bu sadece üstte alınan karar ile değil bütün halk tarafından benimsenecek ve desteklenecek ki ayakta kalsın. Düşünün çocuğunuz liseyi bitiriyor ve mesleği hemen elinde … İstemez misiniz?

19 Şubat 2019 Salı tarihinde eklendi ve 10762 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız