Yozgat’taki Impala efsanesi

Furkan ÜNAL

Furkan ÜNAL
  • camlikgazetesi@gmail.com

En sevdiğim sinema filmi olan Scarface’den en sevdiğim oyuncu olan Al Pacino’nun kullandığı otomobilin nabzını tuttum; 


Bu hafta Oto-Nabız’da 1964 model Chevrolet impala ile beraberiz. Merkez Lise Caddesi ve Yozgat Çamlık Milli Parkı’ında incelemelerimizi ve çekimlerimizi sürdürdük. 1964 model ve o yıllar otomobiller için altın çağı niteliği taşımakta. Nitekim o yılların süspansiyon, koltuk rahatlığı günümüz güncel otomobillerde az rastlanır vaziyette...
Amerikan filmlerinde karşımıza çıkan polis arabalarından birtanesi ama bana sorarsanız tam gangster otomobili. Zaten 60-65 yılları arasında Türk sinemasının kötü adam arabası olmuştu. 


Knock-off jantları ile göze hitap eden bu otomobil koldan 3 ileri manuel vitese sahip. Debriyajı ise sol ayağınızla kontrol ediyorsunuz. 
Nikelaj-kromaj detayları dikkat çekiyorken içerisindeki pro koyma alanına hayran kalmadan edemedim desem yeridir. Efsane V6’yı gelin birde otomobilin sahibi harita ve kadastro mühendisi Şükrü KENÇEKOL’dan dinleyelim. 
Ayrıca otomobilini bize temin ettiği için bir kez daha burdan teşekkür ediyorum.


Şükrü KENÇEKOL:
6 silindirli düz L6 motorlu 3 ileri koldan manuel vitesli otomobilime uzun zamandır takip etmem sonucunda sahip oldum. 
Kaportasında hiç macun olmayışından dolayı bu otomobili çok istiyordum ve bir buçuk yıl gibi bir süreçten sonra benden önceki sahibi olan Burhan Ağabey ile pazarlığımız bitti. 2014 yılının kış sezonuna denk gelen bu alış-veriş sırasında yine aynı sahibinin muhafaza ettiği diğer bir branda ile muhafaza edilen siyah impala ile karşılaşmak beni iki kat daha heyecanlandırmıştı. 
Her iki otomobilide o dönem çekici vahısatasıyla Yozgat’a getirerek beyaz olanı için pansuman mahiyetindeki işlemlerimize başlamış bulunduk. 


Halen 2014 senesindeki ufak pansumanlarıyla sorunsuz bir şekilde kullanmaktayım. Otomobilin 3. sahibi ile Isparta’da tanıştım. Meğer bizim otomobil 64 yılından beri Isparta arabasıymış: Isparta’ya her yolum düştüğünde ziyarete gittiğim 50 yaşındaki İlhan Ağabeyimden bizzat hikayesini dinledim. ‘’1964 yılında bizim 64, gemiler ile Amerika’dan İstanbul’a gelir. Onlarca Impala arasından bizim olanın orijinal rengi turkuazdır. Sonradan beyaza boyanmıştır. Kapı içlerinde beyaz boyanın altındaki tatlı turkuaz rengi görmek halen mümkün. Isparta/Keçiborlu’dan Berduş Osman isminde bir şahıs bizim 64’ü acentadan sıfır alır, 15 yılın ardından yine Isparta’dan sanayide madeni yağ satan Şükrü isminde bir ustaya satar. 10 seneye yakın 2. sahibinde duran İmpala’ya saygıdeğer İlhan Mutlu Ağabeyim sahip olur. 10 yıl kadar kullandıktan sonra garaja çekiyor ve 15 sene istirahatine çekiyor otomobili. Takvim 2010’u gösterdiğinde Kayseri’den Burhan isminde alıcısı çıkar ve otomobili garajından çıkarırlar. Kayseri’ye kadar sorunsuz faal vaziyette kullanarak getirirler. 2014 Yılında’da bize nasip olan impalamızın hikayesi bundan ibarettir; Sevgi ve saygılarımla Şükrü KENÇEKOL...

27 Şubat 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 837 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız