D vitamini ve önemi

Gökhan ELBAY

Gökhan ELBAY
  • camlikgazetesi@gmail.com

Normalde vücut kendi kendine bile olsa d vitamini üretebilir. Ancak ışıksız ortamlarda bulunma ve dengesiz beslenme D vitamini eksikliğine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle d vitamini yüksek olan gıdalardan bolca tüketmek gerekir. D vitamini içeren besinlerin hangileri olduğunu bilmiyorsanız işte olduğumuz D vitamini içeren besinler.
Evden dışarı çıkmayan kadınlar ofis ortamında bulunanlar maalesef ki güneş ışığı gibi bir nimetten yoksun bir şekilde yaşarlar. En büyük d vitamini kaynağı da güneş ışınlarıdır.Ki Yozgat’ımızda özellikle kış aylarında güneş ışığından epeyce mahsuruz. Bunların yanı sıra yediğimiz bir takım yiyeceklerde D vitamini eksikliğini giderebilir. 
D vitamini eksikliği yaşadığınızda vücudunuz bir takım sinyaller verecektir. Bu sinyalleri göz önünde bulundurmalı, d vitamini eksikliği hissettiğinizde önlem almanız gerekir.
DEPRESYON
D vitamini görülmeye başladığında depresyon çok çeşitli bir eki göstermeyebilir. Ancak eğer ki kendinizi sürekli nedensiz olarak mutsuz ve hüzünlü hissediyorsanız bu d vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.
İSKELET 
SORUNLARI
Özellikle kemiklerde meydana gelen ağrılar d vitamini eksikliğinin en önemli belirtileri arasındadır. çocuklarda raşitizme, ileri yaşlarda osteoporoza yani kemik erimesine sebep olur.  Sürekli halsizlik ve vücudun genelinde meydana gelen ağrı D vitamini eksikliğini gösterebilir.
D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme, ileri yaşlarda osteoporoza yani kemik erimesine sebep olur. D vitamini fazla alındığında kanda kalsiyum birikmesi olur. Böbrek taşları, kalp ve böbrek yetmezliği fazla D vitamini alınması sonucu beliren hastalıklardandır. D vitamini içeren yiyeceklerin aşağı yukarı 100 gramı günlük D vitamini ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar. D vitamini ihtiyacını sadece yiyeceklerden karşılamaya çalışmak, bu yiyecekler yağ içerdiğinden kolesterolü yükseltebilir. 
D vitamini 
içeren besinler:
Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt
Tereyağı
Ton balığı
Somon
Uskumru 
İstridye
Karaciğer
Yumurta sarısı
Tatlı patates 
Balık yağı
Mantar 
Maydanoz
Yonca 
Isırganotu 
Yulaf 
D vitamini 
sağlığımıza 
ne gibi 
faydalar sağlar?
D vitamini yeterli miktarda alındığında sağlığımıza çeşitli faydalar sağlamaktadır. İşte d vitamini aldığınızda sağlığınıza etki ettiği faydalar;
1.    Bağırsakta kalsiyum emilimini destekler.
2.    Güçlü, sağlıklı diş ve saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.
3.    Hücresel büyümeyi ve sağlıklı hücre aktivitesini düzenler.
4.    Vücudunuzda oluşan sistemik tahriş ve şişmeyi giderir ve azaltır.
5.    İskelet sağlığını geliştirir ve kemiklerinizi güçlendirir.

1 Mart 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 3166 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız