Yozgat Çamlık Tv

Kızılema Neresidir?

Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ

Hikaye meşhurdur. Kanuni Sultan Süleyman ‘Kızılelmaya, kızılelmaya’ naralarını duyunca paşalarını toplar ve ‘kızılelma neresidir bilen var mı?’ diye sorar. Fakat aldığı hiçbir cevap kendini tatmin etmez. Sonunda İskender Paşa’ya ordunun içine girerek, Kızılelmaya diye bağıran askerlerden üçünü otağına getirmesini emreder. Padişah birinci askere sorar: ‘ Kızılelma dersin neresidir burası?
Asker cevap verir: herkes bağırır padişahım ben de bağırdım’ Padişah: neden bağırdığını sormam Kızılelma neresidir onu söyle.  Asker: Padişahımızın bizi götüreceği yerdir.
Padişah: Orası neresidir?Asker: Padişahımız bilir. 
Padişah ikinci askere sorar aldığı cevap : ‘önümüze düşüp bizi götüreceğiniz yerdir’ olur. 
Padişah üçüncü askere sorar: atınızın gittiği yerdir Sultanım.Orası neresidir der Padişah: Neresi olduğunu ancak padişahımız bilir’ diye cevap verir asker.Üç askerin de cevabının aynı olması padişahı memnun eder. Her bir askere birer kese altın verilmesini emreder. Sonra da ‘ Kızılelma hakkın beni göndereceği yerdir’ der.Bu Cihangir Padişah zaman zaman kışlaları ziyaret eder, askerlerin şerbetini ve o bardağı altın doldurur ayrılırken de ‘ Kızılelma’da buluşuruz’ derdi.Kızılelma eski Türklerdeki hayat ağacıdır. Eski Türklerde ölen bir kimse için ‘niye öldü ki evinde elma yok muydu?’ diye sorarlardı. Buna göre Kızılelma Lokman Hekim’in bulduğu ölümsüzlük iksiridir. Dinimizde ise bu iksir şehadet şerbetidir. Zira şehitler ölümsüzdür. Kızılelma Cennet-i Ala’dır. Havza-yı Kevser’dir. Cemallullah’tır. Kızılelma Oğuz Kağan Destanı’nda geçen ‘Güneş Bayrak Gökçadır’ ülküsüdür. Zira bayrak gölgesinde korkusuzca yaşanılan özgür vatanın sembolüdür. Bayraksızlık esarettir, ölümdür. Bayrak aileyi ve yurdu temsil eder. Bu aile de bütün insanlıktır. Kızılelma nizam-ı alem ülküsüdür. Ümmet-i davete ümmet-i icabe eyleme davasıdır. İnsanlığı kardeş edip iki cihanda mesut etme sevdasıdır. Bu uğurda feda-i can edenler, ab-ı hayat içip cennet-i ala’ya kanat açarlar. Kızılelma İstanbul’dur, Viyana’dır, Roma’dır. 2023,2071 hedefidir. Kızılelma gittikçe uzaklaşan hedeftir. Elde olan tükenir, Kızılelma ele geçmez, Kızılelma idealdir. Kızılelma yıldızdır. Yıldızlara ulaşılmaz, yıldızlarla yol bulunur. Kızılelma çürüdüğü gün ölüm kaçınılmazdır. Kızılelma yürek ister, ardına bakanların işi değildir. Kızılelma Afrin’e giderken ‘Beklemesinler’ diyen Mehmetçik’in yüreğidir. Kızılelmaya, Kızılelmaya hey hey Kızılelmaya!!! 

 

14 Mart 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 414 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız