Cılkını çıkarttınız…

Gülseren Kiraz

Gülseren Kiraz

Çok partili rejimin gereği olarak Yozgat’ta 31 Mart seçimleri renkli olsun istemiştik. Demokrasinin direği halkımız seçime kara kara düşünerek girmesin demiştik. İstediğimiz gibi oldu.  Adayını ve adaylığını açıklayanlarla oy pusulamız şimdi bol tercihli. Seç seçmek istediğini. Ancak Yozgatlı tercih ettiği siyasi partiyi ve partisinin adayını iyi tanımalı. Pusulada evet mührünü bastıracağı partinin geçmişten bugüne ortaya koyduğu siyaseti hakkında üç beş şey söyleyebilmeli. Ülkemizde maalesef siyaset hakkında hiçbir şey bilmiyoruz, yadabildiğimizi sanıyoruz. En iyi örneği geçmişimiz ve31 Mart seçimleri.

Siyasi partilerde bir dava hikayesi her seçimde bozuk plak gibi tekrarlanıyor. Başkan adayları da ben dava adamıyım diye meydanlarda culuk gibi kabarıyor. Oysa partisini vedavasını anlatmaya kalksa bir nala vurur bir mıha. Elini havaya kaldırıp partisini görselleştiren Yozgatlı da maalesef davadan bihaber. Ne parti, ne dava, ne Yozgat! Partiler ve adaylar için hepsi hava civa. Çıkar ilişkisi demek daha doğru olacak bu dava denilen belirsizliğe. Dava dediğiniz mahkemede olur. Bu davanın yargıcı kim, davalı kim,davacı kim, dava konusu ne? Gerçekten varsa birdava bir türlü karara bağlanmadığı da bir gerçek. Nerede o eski günler ile başlayan cümleler şimdi nerede o eski davalar diye değişim gösterdi. İşin garip tarafı her şeyini değiştirenler, davasını satanlar, partisini satanlar ne hikmetse hep haklı oldu. Hani dava vardı, hani sen dava adamıydın diye sormazlar mı bre beyefendi?

Siyasipartilerde bir hava adaylarda bin misli hava.Abartmış olmayayım ama kimsede bahsi edilen dava falan kalmamış. Siyasetçiler adam beğenmez; adaylar dava beğenmez olmuş.Nerde sizin parti için çalışan insan felsefeniz?Adaylar, nerde sizin dava adamlığınız?

Neler duyuyoruz, neler işitiyoruz!İş çığırından çıkmış, at izi it izine karışmış. Siyaset allak bullak olmuş.Kim hangi partide, hangi parti kiminle şaşıyoruz. İttifak da bulamıyoruz, bulsak da işin içinden çıkamıyoruz. Kurulmuş ittifaka sahip çıkanlara; hop dur orada, burada ittifak yok diyoruz. İttifak olan yerlerde kendi partisinin adayını göremeyen vatandaşa başka partinin altına mühür vurması için adeta zorluyoruz. Sıra dışı bir seçim yaşıyoruz. Biz civciv beklerken cılk olmuş yumurta gibi ses çıkarıyor siyasetiniz.

Kendilerini seçip gönderdiğimiz vekiller bu sefer parti ağa babası olarak geri dönüyorlar. Bizlere belediye başkanı adayı gösteriyorlar. Biz de bu adaylaraoy veriyor, başkan yapıyoruz. Bir sonraki seçimde vekiller yanılıyor, dolayısıyla Yozgatlıyı da yanıltmış oluyorlar. Aday gösterilmeyen eski başkan ya da aday adayları başka partiden veya bağımsız aday oluyorlar. Hemen alınlarına davaya ihanet etti diye çalıyoruz karayı. Eğer Yozgat’a hizmet etmişse, hizmet getirtebilecek bir aday ise;ayinesi iştir kişinin partisine bakılmaz. Yerelde bu zihniyetle tercih yapılmazsa kaybeden yine Yozgat olur. Eğerçıkarlar söz konusu iseoadayı sandığa gömmek de farz olmuş demektir.

Yozgat ve ilçeleri küçük yerler. İnsanlar birbirini tanır, bilir. Selam esirgenmez; alınır, verilir. Başka Yozgat’ımız da yok, başka Yozgatlımız da. Aman ha aman siyaset yapacağız diye kardeşi kardeşe düşürmeyin!

Sevgili Ankara, sizin davanız ne bilmeyiz, ama bizim davamız belli! Türkiye’nin göbeğinde kardeşçe ve insanca yaşamak!

18 Mart 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1242 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız