Zillet değil millet…

Gülseren Kiraz

Gülseren Kiraz

Siyasi parti liderleri yerel seçimlere belediye başkan adaylarından daha fazla asıldılar. Öyle asıldılar ki sivri dilleri ve sert üslupları ile seçimin rengini değiştirdiler. Hangi partili olursa olsun seçmenin keyfi kaçtı. Tadı tuzu kalmadı. Siyasette külhanbeyi olmayı adet haline getiren liderleri, dünya işlerini bi’ tık geride tutan seçmen hayretle izledi.

İnsanı insan yapan o güzel ahlak, güzel davranış, güzel lisanı özler olduk siyaset çemberi içerisinde.

Benim en çok takıldığım şu zillet kelimesi. Millet adıyla kurulmuş, toplumun belli bir kesimini oluşturan ittifaka zillet denilmesi, o ittifakı oluşturan milletin hor görülmesi, aşağılanması demektir. Zaten zilletin kelime anlamı da bu değil mi? Liderlerin ağzında; şerefsizsin, namertsin, zillet, illet falan filan… Oysa rekabet nezaketle sürdürülürse güzelleşir, galibiyet adil yollarla elde edilirse gerçekten hak edilmiş olur. Benden değilsen zilletsin, benden değilsen PKK ile berabersin. İnsanımızı bu şekilde ayrıştırmak, kalplere kin ve nefret tohumları ekmek, ülkemizin bekası için tehdit oluşturmaktadır.

İYİ Partili Yozgatlı kardeşim PKK’lı olabilir mi?

CHP’li Yozgatlı vatandaşı siz hiç peşmerge kıyafetiyle elinde silah dağlarda gördünüz mü?

Ben görmedim, duymadım.

Millet İttifakının da özellikle iktidar partisi ve Cumhur İttifakına ağır ithamlarda bulunduğunu gördük.

“Mitingler savaş meydanı değil.” Farklı ideolojilerle aynı ülkeyi yönetmek değil mi amacınız? Seçim savaş değil, yarış. Sizler de savaşçı değilsiniz. Ülkemizin yerel yönetimine talip olmuş parti ve adaylarsınız.

İftira, kabalık, tehdit söylemleri bir seçime daha damgasını vurdu. Seçmenler, liderinden ve belediye başkan adayından yerelde neler yapacaklarını dinlemek istiyordu oysa.

Liderlere ve adaylara rağmen insanımızın kendi arasında incinmemiş ve incitmemiş olmasını umut ediyorum.

***

“Seçimi kazanmaya giden her yol mubah değildir.”

Yerel seçim yarışında adaylar arasındaadil olmayan birçok şey var gözle görülen.Ülkemizin her yerinde geçerli bu durum. Bölgede hizmet veren mevcut belediye hangi partiden ise, o partinin adayının miting standı bile farklı. Seçim aracının boyutunu bile bubelirliyor.

Yozgatlılar, Yozgat ve ilçelerindeki bu haksız rekabetin farkındalar. Ha bir de Ankara ve İstanbul’dan gönderilen seçim sezonu misafirleri; takviye insan ve beyin gücü, çoğunluk algısı yaratma çabası var.

Öyle çay çorba içmeye değil, hatır sormaya değil, seçim için çalışmaya geldiler Osman emmim!

Yaşar dayı, Furkan kardeşim, Emine teyzem, bacım, ağabeyim, siz kimsenin umurundadeğilsiniz!

Seçim bitti mi köylü köyüne,evli evine dönecek. Yine dert yumağında sarılı şekilde bulacaksın kendini. Yine işsizlik gerçeğiyle yüzleşecek inanmak istemeyen çehren. Koltuğu kaptı mı başkan, eyvallahın alasını duyacaksın.

Göçmen seçim kuşları ellerinde mikrofon, başkan adayından daha fazla konuşuyorlar. Daha aktif siyaset yapıyorlar, usta siyasetçi edasıyla.

Sevgili Hemşerilerim, bırakın adayları kendileri olabilsinler. Proje üretebilecek zekalarını, vatandaşa hitap edebilecek diksiyon yeterliliğini, belediye başkanlığını yapabilme kabiliyetini, iyisinikötüsünü,partili partisiz herkes görsün.  Atalarımıza kulak verin:“Taşıma su ile değirmen dönmez.”

***

“Seçim biter, herkes gider; bir komşumuz kalır, bir de eş, dost, akraba.”

Her şeye rağmenTürkiye’miz için hayırlı sonuçlar olması adına güzel duygularla binlerce dua okuyalım. İyi niyetin, iyi sonuç getireceğini unutmayalım.Seçimin son günlerini sessiz sedasız, kavgasız gürültüsüz geçirmek, biz Yozgatlılara çok yakışacaktır.

Bir seçim daha biterken, ömür de tükeniyor gün be gün! Ömrümüzden çok şey alıp götürüyor dünyevi işler. 1 Nisan’ı görebilecek ömrü vermişse bizlere Yaradan, uyanacağız hep birlikte bir Türkiye sabahına. 1 Nisan sabahı, hepimiz bir bayrağın gölgesinde olduğumuzu bir kez daha fark edeceğiz. Başka vatanımızın olmadığını bir kez daha anlayacağız. 

Bir nisan sabahıkarşılaştığımız ilk insan, belki CHP’li komşumuz Arif Bey olacak. İYİ partili çalışma arkadaşımız Ufuk Bey’i göreceğiz.AK Partili Ayşe teyze ekmek alıyor olacak,günaydın diyeceğiz. MHP’li komşumuz Suzan Hanım çamaşır asacak, el sallayacağız. Saadet Partili simitçiden simit alacağız, günaydın diyeceğiz. Bir nisan günü, karşılaştığımız insan her kim ise partisine bakmadan, kime oy verdiğini düşünmeden, millet olmanın sevinciyle merhaba diyeceğiz,

 Merhaba!

29 Mart 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 2467 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız