Yozgat Çamlık Tv

Rıza-Minnet: Gündem!

Tarık YILMAZ

Tarık YILMAZ

Yozgat, rengi, tadı, tuzu bulunmayan yemek misali tarif ederiz ya kimi zaman.
Yaşanası hiçbir şeyi olmayan, sosyal hayatı, sporu, gezilecek, görülecek yerleri bulunmayan (!) memleket.Gözüyle görmek isteyenlerin tarifi bu, aklıyla ve gönlüyle görmek isteyenler için işte size Rıza Kayaalp.
Ailesi Yozgat’ta yaşıyor, başarıları dünyanın dilinde şampiyon bir güreşçi.Bütün ecnebi ülkelerin arasında ayyıldızlı şanlı bayrağı dalgalandıran bir kahraman. Celal Atik, Nasuh Akar, Kel Hasan gibi yiğit güreşçilerin arasına adını yazdıran Yozgatlı.
Şu sıra şükürler olsun Futbol, Hentbol, Voleybol, hatta Engelli Basketbolda başarıları bulunan bir şehir Yozgat.Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Federasyon Kupası yarışlarında Türkiye ikincisi olan Rahmi Ersoy’a, 200 metre serbest stilde Türkiye 3’üncüsü olan Muhammed Enes Sarı’ya ne demeli.Yani biz Yozgatlılar aslında hiç de sıradan insanlar değiliz beyler. Mühim olan Rıza ile yola çıkıp minnet duygusundan yoksun bırakmamak ruhumuzu.9’uncu kez Avrupa Şampiyonu olan kardeşim Rıza Kayaalp ve tüm başarılı sporcularımızı tebrik ediyorum.
BİZ KIYMETİNİ BİLMİYORUZ AMA
Şehit Emanetleri Sergisi: Yozgatlı Coğrafya Öğretmeni Menderes Kılıçarslan’ın okulunda sergilemek için başlattığı bir proje. Çığ gibi büyüdü yüzlerce şehit ve devlet büyüğünün kıyafetlerinden oluşan zengin bir içeriğe kavuştu. Neredeyse her hafta bir yerde sergi açılıyor.
İnanmayacaksınız belki ama son iki haftadır Hakkari ve Batman gibi şehirlerde sergileniyor.Şehit aileleri, devlet erkanı ve bilumum vatandaş toplulukları şehitlerin kutsal emanetlerini görmek için gidiyor sergilere.Gönül ister ki o kıyafetlerden Yozgat’a özel bir müze oluşturulsun. Öyle bir müze olsun ki şehitler diyarı Yozgat’a sırf bu sebepten insanlar gelsin ve o müzeyle birlikte Yozgat’a gönülden bağlansın.Zor mu? Hakkarili, Batmanlı bu serginin kıymetini biliyor ya biz…
Şuana kadar bir adım atılmadıysa nasıl bir yorum yapabilirim söyleyin Allah aşkına.
VEFA BU OLMALI…
Abbas Sayar İstanbul’da yaşayan Yozgatlılara tarafından bir vefa organizasyonu ile anıldı.
Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği’nin bu etkinliği Yozgat’ın mazisine, değerlerine, her şeyden önemlisi bir birine verdiği değerin bir göstergesi.Bir samimiyet nişanıdır vefa.
Bu vefayı bizlere İstanbul’dan hatırlatanlara teşekkür etmek istiyorum. Müsaadenizle küçük bir anımı da bu anlamda sizlerle paylaşmak istiyorum.
Yıl bilmem kaç, şura bura 8-10 yıl oldu. Akşam üstü dar vakit, hemen gazete binasının karşısında bulunan Ticaret ve Sanayi Odası’nda toplantı var dediler. İşi gücü bırakıp koştur koştur oraya gittim.  Vefa toplantısıydı, şehrin bir kısım ileri gelenleri de oradaydı. Marka olmuş, değer yargımız Yozgatlılara vefa gösterecek bir komite oluşturulacaktı. Yaşayan veya ebediyete göç etmiş Yozgatlılar’a şehrin vefalı yüzü gösterilecekti ve bugüne kadar ki beni ziyadesiyle heyecanlandırmış ender organizasyonlardan biriydi.
Fakat yarım saat içinde başladı ve bitti.Toplantıya katılan abilerden biri birini, diğeri öbürkünü sevmediğini söyledi.
Yarım saat içinde toplantı başladı ve ... O gün anladım ki vefa denilen şey bizim için İstanbul’da bir semt adı dahi değil.
O yüzden Abbas Sayar’a gösterilen vefa örneğinin giderek yayılması ve örnek olmasını temenni ediyorum ümitsiz de olsa.

15 Nisan 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 400 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız