İcraat Mı İcat Mı?

Gülseren Kiraz

Gülseren Kiraz

Belediye başkanlarının icraatları denildiğinde aklıma; sinema ve tiyatro salonu açmak, eğitim alanı kapsamında okul öncesi kreşler açmak, çevre düzenleme ve çevre temizliği gibi hizmetler geliyor. Bakıyorum da, özene bözene seçtiğimiz belediye başkanlarımızın ilk icraatları, yeni icat türünden. Makam koltuğunu kaldırmak, makam odasının kapısını çıkarmak gibi ilginç icatlar doğdu seçim sonrası. İşin aslına bakılırsa, bütün bunların şeffaflık adına yapıldığını düşünmek istiyorum. Aksine bir düşünce, belediye başkanı değil iyi birer şovmen seçtiğimiz anlamına gelir.

Belediye koridorunda tebrik çiçekleriniz birikti. Çiçeklerin kokusu odanıza doğru burcu burcu yayılıyor. Bu koku, sizi5 yıl boyuncaişinize motive etmeyecek.Ömürlük değiller çünkü. O yüzden motivasyonunuzun kaynağı halk olsun! Aldığınız oylar olsun!

Makamınızdaki çiçeklerimizin ömrükısa olsa da hizmetiniz gani gani olsun. Çiçeklerimiz solsada umudumuzu soldurmayın efendim!

KARDEŞLİĞE IŞIK YAK!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğradı.Kendisine yumruk atan şahıs tutuklandı. Birkaç gün içerisinde serbest bırakıldı. Anında kahraman oldu.

Kahraman olmak için artık bu ülkeyi bağımsızlığına kavuşturmaya, Conkbayırı’nda, Anafartalar’da, Arıburnu’unda bir fiil savaşmaya, reformlarla çağdaşlaşmanın yolunu açmaya gerek yok. Kahramanlık artık zeka ve diploma istemez ülkemizde.  Beş kardeş var ya beş kardeş, onları yumruklayıp bir siyasi liderin suratına gömmek,kahraman olmaya yeter de artar bu ülkede. Bir tokatla 5 gün içerisinde, Türkiye’nin sosyal medya fenomeni olunabilir bu ülkede. Kahraman yaratmaktakimse elimize su dökemez evelallah! “Yakın bu evi!”diye bağıran kadını da Allah ıslah eder inşallah! Zira kin dolu bir kalple yaşamak, yaşamak değildir.

 İlle de bir şey yakılacaksa;geleceğe ışık yak! Umuda ışık yak! Kardeşliğe ışık yak! İnsanlığa ışık yak be kardeşim!

GÜNDEMDE NE VARSA O GELİR AKLA!

Bu partili, şu partili, şucu, bucu!

Köşe yazarları için genellikle bu tür değerlendirmeler yapılır. Bu durum Yozgat’ın Çamlık gazetesinde de falanca ilin falanca gazetesinde de aynıdır. Oysa yazar; ülkenin ya da yazı yazdığı gazetenin yayınladığı bölgedeki gündem üzerinden değerlendirmeler yapar. Gündeme öznellik katmak yaptığı işin gereğidir.

Gündemi hiçbirimiz belirlemiyoruz. Gündemde ne varsa o gelir akla!

Sevgili okurlar, bir an için bütün yazarların gündemdeki siyasi, eğitim, spor, magazin konulu olaylara aynı baktığını, aynı düşündüğünü, yazılarının birbirinin benzeri olduğunu düşünelim. Ben hiçbir okurun bu durumdan hoşnut olacağını zannetmiyorum.

Gündemde var olan konular ve olaylarla ilgili düşünmek, düşünceyi yazıya dökmek, çözüm üretmek, eleştirmek, takdir etmek, yaratıcı bakış açısıyla değerlendirmek biz yazarların fikir zenginliğinden kaynaklanmaktadır.

Hepimiz ıspanak yemeğini sevemeyiz. Kırda gezmeyi sevenler olduğu gibi denizde yüzmeyi sevenler de olabilir. Futbolu basketbola tercih edenler de vardır.Fiziksel özelliklerimiz gibi düşünsel özelliklerimiz de çeşitlilik arzeder. Hiçbir okur, bütün yazarların kendisi gibi düşünmesinden hoşnut olmaz. Fikirlerimizin zıtlığını;hoşgörü, anlayış, saygı ile hoşnutluğa ve huzura dönüştürmeliyiz.

Bu partili, şu partili, şucu,bucu!

Kim hangi partili bilmem.Benim partim; memleketimin Yozgat partisi!

***

“Yazılarımla ilgili gönderdiğiniz güzel mesajlar için hepinize sonsuz teşekkürler!”

29 Nisan 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 2506 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız