Herşey Onlar İçin

Perihan İlbaş TUTUCU

Perihan İlbaş TUTUCU

Evlatlarımız…

      Yaradan’ın bizlere sunduğu en mükemmel, en eşsiz, en tarifsiz hediyesi. Huzurlu bir yuvanın, mutlu an’larla geçecek bir ömrün, gönül dünyamızın saadetle bezenmesinin müsebbibi. Ne kadar şükretsek de noksan kalacağı ciğerparelerimiz, göz bebeklerimiz.

      Daha anne karnında kendini hissettirdiği andan itibaren, o güne kadar sıradanlaşmış bir hal alan hayat yolcuğumuzu tamamen değiştiren, bambaşka bir dünyaya adım attıran dönüm noktamızdır evlatlarımız. Varlık sebepleri olan biz anne- babanların silkelenmemize, kendimize gelmemize, her attığımız adımda daha dikkatli, daha planlı ve programlı olmamıza, hayatımıza çeki düzen vermemize, sözümüzde, hareketlerimizde ve her türlü davranışlarımızda örnek olacak şekilde bir tutum sergilememize vesile olandır evlatlarımız.

      Dokuz aylık sıkıntılarla geçen sürecin ardından, doğumundan sonra da devam eden, ağır bir sorumluluk ve meşakkatler gerektiren, özen ve itina ile gözümüzden bile sakındığımız kıymetlilerimizdir evlatlarımız.

     Evlat sevgisi, sorumluluk, şefkat ve merhamet duygusu, Yaradan’ın biz anne babaların gönüllerine evlatla birlikte sunduğu hediyelerdir. Bu duygulardır bizleri onlara gönülden bağlayan, her türlü sıkıntıya, eziyete, en zor günlere katlanmamızı sağlayan.

    Uykusuz gecelere, hastalandığında başucunda sabahlamalara, gün içinde durmaksızın peşinden koşturmacalara, eğitim hayatındaki maddi ve manevi desteğe, arkadaş seçiminde yol gösterici olmaya, duygu dünyasında yaşadığı gel-gitlere rehber olmaya, evliliğinde her türlü yardıma, evlilik sonrasında da anne ve babalık görevlerine devam etmeye vesiledir bu duygular. Yaradan gönüllerimize “evlat sevgisi”ni ihsan etmeseydi katlanabilir miydik tüm bunlara, çeker miydik tüm bu eziyetleri, taşıyabilir miydik bu ağır yükü?

    Ama öyle bir ağır yük ki bu, taşıdıkça mutlu eden, katlandıkça huzur veren. Bizlerin layıkıyla anne- baba olmamızda yürümemiz gereken yol, aşmamız gereken dağdır tüm bunlar.

     Peki ne için katlanıyoruz tüm bunlara ve ne için tırmanıyoruz bu aşılması güç olan dağa? Elbette ki evlatlarımızın mutluluğu ve huzuru için. Başarıyı yakalaması, sağlam adımlarla hayatını geçirmesi, insanlara karşı anlayışlı, merhametli, yardımsever, affedici ve sevgi dolu bir gönle sahip olması, vatanına hayırlı bir birey, eşine, dostuna muhabbetle yaklaşan bir gönül insanı olması ve en önemlisi de “insan” olması için.

     Biz ebeveynler olarak yapmamız gereken en önemli şey, günümüz dünyasında evlatlarımızı bizden koparıp alan, hayatlarını ve geleceklerini olumsuz etkileyen vesilelere karşı uyanık ve bilinçli olmak, çağın gereklerine uyacağız diye hata yapmamak, adımlarımızı çok dikkatli atmaktır. O yüce ve tırmanması güç olan dağı ne için aşmamız gerektiğini unutmamamızdır.

1 Mayıs 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1752 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız