Sevgi Ve İslamiyet

Yahya AKSOY

Yahya AKSOY
  • camlikgazetesi@gmail.com

Ayların ve günlerin en hayırlısı ve uğurlusu Ramazan geldi, hoş geldi. Ramazan ayı sevgi, hoş görü, yardımlaşma,bereket ve erdem ayıdır.

Bu ay içersinde ,Ramazan'ın sosyal, kültürel ve dini boyutları ile ele alınması ve toplumun aydınlatılması  önem ve  öncelik kazanmakta.

 SEVGİ GÖNÜLDE GÜLDÜR/KİN YÜREKTE YÜKTÜR...

SEVGİ PINAR OLSUN GÖNÜLLERE  DOLSUN,

TÜM  İNSANLAR,

İYİLİKTE,HOŞGÖRÜDE,SEVGİDE BİRLEŞEREK DOSTOLSUN,KARDEŞ OLSUN.

TÜRK KÜLTÜRÜ BİLGESİ ,İÇLİ VE ÖZLÜ  SEVGİ ŞAİR YUNUS EMRE'NİN DEDİĞİ GİBİ:

"SEVELİM SEVİLELİM DÜNYA KİMSEYE KALMAZ."

Yunus Enre'nin  öğütleri insanlara  neler yapacaklarını  söylemekte:

"Çiçeklerle hoş geçin, balı incitme gönül, /Bir küçük meyve için dalı incitme gönül,

Mevlâ verince azma,geri alınca kızma./Tüten ocağı bozma, /Külü incitme gönül.

Dokunma gayretine,karışma hikmetine,/Sahibi hürmetine,/Kulu incitme gönül.

Sevmekten geri kalma, /Yapan ol yıkan olma.

Sevene diken olma,/Gülü incitme gönül. "

İnsanların geçmişleri, gelmiş oldukları toplumlar göz önünde tutulmadan İslâm'ın sembolüne (Kelime-i Tevhid) inanan hür,köle,siyah, beyaz,Hıristiyan ve Musevi tek kelime ile, bütün insanlık birliğe ve birleştiriciliğe çağrılıyor ve  fertler kardeşleştiriliyor. İslâm'da köle-efendi münasebeti de yoktur. Her fert  eşittir.

Hayatı doğru anlamak, güzel yaşamak, üretken ve verimli olmak,bilim ve teknolojiyi insanlık yararına kullanmak, toprakla, doğayla, insanlarla barışık olmak,iyimser ve hoş görülü olmak temel kavramlar olarak uygulamaya geçirildi.

Antalya’da 12 Haziran 1995’de yapılan “Uluslararası Hoşgörü Kongresi” Sonuç Bildirgesi'nin ilk maddesi şöyl: "Aslında dinler,siyasi rejimler,ideolojiler,insanlığın mutluluğunu,evrensel barış içinde yaşamasını öngörür..."

İslâmiyet,tüm insanların dünya ve ahiret saadetini sağlamak ve  kardeşçe yaşamalarını temin etmek için  prensipler getirdi.İslam Dini birleştirici, yapıcı ve eşitlikçi fonksiyonu ile  gönüllerde sevgi ve saygı ile  yüce yerini aldı.

"...Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz;

                  Madem ki sen bensin, ben de senim

                  Niceye şu senlik benlik..."diyor Hz.Mevlanâ

Yunus Emre'nin dediği gibi :" Çeşmelerden bardağın/Doldurmadan kor isen/Bin yıl orda durursa/Kendi dolası değil."

Sevilmek istiyorsan sevimli olmalısın;/Güzel güzel huylarla kalplere dolmalısın./ Herkesin sevilecek özellikleri vardır;/ Sevilmenin yolunu sevmekte bulmalısın." şair Fazıl Bayraktar, yaplması gerekeni bir dörtlükte özetlemiş

"Hekimlik bedenin kötülüklerini,bilgelik ruhun kötülüklerini iyileştirir." diyen bilge kişi demokritos'un ifade ettiği gibi  bedenin ve ruhun kötülüklerden uzak kalması esastır. Tüm insanların sağlam kafa, sağlam beden ve sağlam ruha erişmesi sağlanmalı insanlık huzura  ve başarıya ulaşmalıdır.

Sevginin bilge şairi  Fikret Sezgin, zamanı, insanı, neyi ve sevgiyi  bir dörtlükte harmalamış:

"Zaman yaşamıyorsa saat isterse dursun,/Yaşam gönül harmanı, seni seven savursun./Sevgi kamıştan değil,seven nefesten gelir./Sevdiğinin elinde severek ney olursun."

Sevgi çok yönlü ve çeşitlidir: Allah, Vatan ,bayrak, toprak, insan,su, hava, doğa , çocuk,çiçek, musiki, resim, mimari, güzel sanatlar, tarih, kültür, deniz, yemek ve giyim gibi pek çok  alanda ele alındığı zaman insanların bunlarla kaynaştıkları görülür. Hayatın  ana tema'sını oluşturan felsefe  sevgidir. Ramazan ayının sosyal, kültürel ve inanç boyutları ile aydınlatılması ,insana huzur, topluma  barış ve dayanışma  getirmesi için bu alanda halkımızın bilgilendirilmesi önemlidir.

 Dinimizin ve kültürümüzün temel taşı olan sevgi ve hoşgörüyü yücelterek kaynaşalım...

9 Mayıs 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 835 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız