Gerçek Dost

Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ
  • camlikgazetesi@gmail.com

Çok zengin bir adamın, servetini boşuna harcayan oğlu vardı. Adamın hoşuna gitmiyordu. Delikanlı her akşam beş-on kafadar bulur, oyunlar, eğlenceler ve sofralar kurulur. Bir gün dayanamayan babası dedi ki, oğlum, ne kadar çok dostun var. İyice bakıyorum. Oğlu itiraz ile birlikte babasına dedi ki, öyle fazla dostum yok. Nihayet on-oniki, hepside bana bağlı yürekten seviyorlar. Senin için bu can feda olsun diyorlar.
Oğlum bunca senedir bir yarım dost edindin mi, az olsunda öz olsun dedi.
Bilsen oda kim?
Şu köşede eskici baba derler. Yaşlılar onu sever, gençler hürmet ederler. İstersen gel hepsini bir kere deneyelim. Önce senin sevgili dostlarını bilelim. Bir çuvalın içine şu kestiğin koyunu, akşam üzeri koy gel.
Oyna şu oyunu. Birer birer dolaşıp şöyle de, yavaş yavaş, iyi dost kötü günde belli olur. Arkadaş ben bir cahillik ettim. Şu soysuzu öldürdüm. Kanlı cesedini de şu çuvala doldurdum. Ne olur bunu alda sabaha kadar sakla. Ne cevap verecekler dinle. Merakla, Delikanlı sırtına alıp dolu çuvalla dolaştı. Kapı kapı gezdi. Gitmediği atkadaşı kalmadı. Kapıyı açan dostlar çuvalı görür görmez yüzüne kapıyorlar.
Delikanlı durumu babasına anlattı. Babası çuvalı tekrar yükleyip, şimdi git benim dostuma selam söyle. Onada vaziyeti anlat der. Delikanlı gider anlatır durumunu. Eskici baba, hemen içeri alır. Çuval ile cesedi bir bahçeye gömdüler. Hatta üzerinede çiçek çimen ektiler. Delikanlı bunu babasına anlattı. Babasını öğüdünü iyice aklına yazar.
Eskici ve can dostu arkadaşı ile oradan koyunu çıkarırlar. O gün kendilerine iyi bir ziyafet çekerler. Bu yazımı genç çocukları olanlara söylüyorum.
Lütfen okuyun da ders olsun.
Sevgi ve saygılarımla...

29 Mayıs 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1720 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız