Bayramlar Sevgi Ve Dostluk İçindir

Yahya AKSOY

Yahya AKSOY

"...Bayramda seyranda bu Anayurtta,insan birbirine sarılır oğul/Senlik benlik olmazsa, taş taşın üstüne örülür oğul..." Âşık İbrahim Güleç(Beyani)

Tüm bayramlar dostluk ve sevgi içindir. Dünya barışının ve toplumsal dayanışmanın temelidir.

İnsanlığın iyiliğe, güzelliğe ,doğruya ve barışa erişmesi için,tarih boyunca  ilahi buyruklarda ve verilen öğütlerde, kinden, nefretten, yalandan, yanlıştan, sapkınlıktan , aymazlıktan ve tüm kötülüklerden  uzak durularak akıl, mantık ve vicdanla hareket edilmesi emredilmiş ve ifade edilmiştir.

Doğa ile insanların  ruhu arasında sürüp gelen ve kopmayan  bir manevi bağın  bulunduğuna inanan 'inanç-ibadet -yaşam' felsefesini temel alan en eski bir inanç olan Şamanizm 'i anlamak için tarihi kayıtlara geçmiş -A.V.Anohin tarafından tespit edilmiş bir Altaylı Şaman'nın transtayken söylediği:"Ey kutsal büyük dağ,kara kaya!Kutsallık büyük Altay'a ulaşsın..."söylemi, tarihte inanç dünyasına, bayramlara,insanlara  ve  gönüllere ışık tutmaktadır.

"Küçük şeyleri büyük sevgiyle ve ilgiyle yap ki ,büyük şeyler kendini çoğaltsın..."Aile Bilgeliği kitabının yazarı  Robın Sarma.

Sevgi ve hoş görü paylaşıldıkça büyür,gelişir ve kökleşir.

İnsan yaşamında,çocuklarının  ve  ailesinin öncelikli, vazgeçilmez ve  özel bir yeri vardır.keşkeler azaldıkça zamanı, olayları, konuları ve olanakları iyi değerlendirdikçe "iyi insan-iyi vatandaş" çoğalacak  huzur, sevgi ve  barış yaygınlaşacaktır. Bayramlar bu gerçekleri görmemize büyük katkılar sağalacaktır.  Bu anlamda kutlanmalı ve benimsenerek  yaygınlaşmalıdır.

Sevgi Mengisi Neşet Ertaş imzasını taşıyor. Sevgi üstüne söylemiş.

“Dışın güzelliği için galayı

Yüreği pak eden sevgidir sevgi

Gula gazandıran cennet âlâyı

Hak ile hak eden sevgidir sevgi

Gönülden sevmeyen Hakk’a eremez

Bakar ama perdelidir göremez

Perdeyi galdıran sevgidir sevgi

Sevgiler ekelim sevgi biçelim…”

Tarih boyunca insanlık acı ve tatlı, iyi ve kötü günleri birlikte yaşamakta. Ülke ve dünya barışı için  ulusal ve uluslararası örgütler kurulmakta ise de  olumlu  sonuçlar  almakta güçlükler çekilmektedir. İnsanlığın ortak aklı ,sevgi ve hoşgörü  temelinde yücelecek ve gelişecektir.

Dinî, ulusal, geleneksel  tüm bayramların amacı, paylaşmak,barışmak,dayanışmak,kaynaşmak, yardımlaşmak, hoş görü ve  sevgiyi yaşamla bütünleştirmektir.İnsan insan içindir.Hatırlanmak için hatırlayacaksın ve unutulmamak için unutmayacaksın. Kötülüklerden uzak duracaksın.

"...Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz;

     Madem ki sen bensin, ben de senim,

     Niceye şu senlik benlik..." Hz.Mevlanâ

İslâm âleminin Bayramını kutluyor, ülkemize ,dünyaya ve tüm insanlığa barış, sevgi ve huzur dolu  günler getirmesini diliyorum.

2 Haziran 2019 Pazar tarihinde eklendi ve 573 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız