Köy Düğünleri

Yahya AKSOY

Yahya AKSOY
  • camlikgazetesi@gmail.com

Kırsal kesimlerin yerleşme  ve yaşam alanları köylerimiz, vatan toprağına can, kan ve hayat veren yerlerdir. Geçmişten günümüze  ve geleceğe uzanan tarih içerisinde özel ve özgün özellikleri ve güzellikleri ile toprağı vatan yapan, üreten  köylerimiz, türkülere, destanlara, şiirlere,öykülere, romanlara ve masallara  her zaman  konu olmaya devam etmekteler.

Ünlü şairin dediği gibi,"Sen ne güzel bulursun gezsen Anadolu'yu/Dertlerden kurtululursun gezsen Anadolu'yu..."

Halk kültürümüzün Zengin,renkli ve ahenkli tüm unusurlarını köylerimizde bulursunuz. Gelenek ve göreneklerin bölgelere göre özellikleri ile  yoğun bir şekilde yaşanmakta olduğu köy düğünleri görülmeye değerdir.

Köy düğünlerini yaşayan yerli ve banacı  insanlar  halkla bütünleşerek ortak değerleri hep birlikte duyumsayarak unutulmaz anılara sahip olurlar.

Düğünlerimizde kız ve erkek evlerinde bir hafta süreyle  gerçekleştirilen ağırlama ve uğurlamalar  dostşuğun  pekişmesine büyük katkılar sağlamaktadır.

"Gelecekse beklenen,beklemek güzeldir./Özleyecekse özlenen,özlemek güzeldir./Ve sevecekse sevilen; O hayat herşeye bedeldir./Siz değerli dostlarımızı aramızda  görmekten onur duyarız." diyen düğün davetiyeleri,düğün evleri, cehiz görme, kına geceleri,düğün yemekleri,gelin alma ve  davul -zurna eşliğinde yol  boyunca uzanan düğün konvoyları,  düğünün son akşamında  salonlarda, sahalarda  büyük katılımlarla yapılan balolar görülmeye değer.

Yukarıda düğünler hakkında yazdıklarımın hepsinin yaşandığı çok renkli, zevkli,farklı ve özel bir düğüne Muğla/Milas-Dörttepe Köyü'nde, Kübra-Cihan Avcı'nın çocukları  Emre ile Fadime-Ali Küpeli'nin çocukları  Zeynep'in , 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde yaplan düğünlerinde gördük.O güzel gençlere mutluluklar diledik. Dörttepe Köyü  Milas-Bodrum  yolu Tuzla kavşağında kurulu ve her yaz döneminde  ünlü filamingoları misafir eden çok tarihi bir köydür. Köyde oynanan "Zeybek oyunları görülmeye değer...

Yöresel düğün yemekleri üzerinde yıllardır  hizmet vermekte olan özel aşçıların özenerek pişirdikleri zengin ve çeşitli düğün yemeklerinden tatdık. Unutulmaz bir damak tadı alan davetliler takdir ve teşekkürlerini düğün sahiplerine ilettiler.

Damadın babası  yörenin tanınmış değerli ustalarından Cihan Avcı'nın büyük bahçesinde kurulu  masalarda yüzlerce insan  tüm aile fertleri  ve aileleri ile  düğüne katıldılar.Davul -zurna eşliğinde karşılandılar. Hayırlı olsun dileklerinden sonra  düğün hediyelerini verdiler. Masalara oturan davetlilere özel düğün yemekleri ikram edildi. Bu yörenin geleneksel düğün yemeği  olarak keşkek başta olmak üzere ,kavurma, pilav,yoğurtlu makarna,kuru fasulye,nohut,karnı yarık,tatlı,salata,ayran  masalarda yer aldı.Keyifle yenildi...

Her yörenin kendine özgü özellikleri ile yapılmakta olan düğünler, bütün yönleri ile halkımızın  zengin halk  kültürünü yansıtmaktalar.Bunun en güzel örneğini bize yaşatan Dörttepe Köyü halkına ve düğün sahipleri Avcı ve Küpeli ailelerine çok teşekkür eder,genç eviler Zeynep ve Emre'ye mutluluklar dileriz...

20 Haziran 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 394 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız