Cumhuriyet Mektebi Binası Nasıl Değerlendirilebilir?

Şehrimizde erken cumhuriyet dönemine ait sayılı binalardan biri olan Cumhuriyet mektebi binası yakın zamana kadar rektörlük binası olarak hizmet vermekteydi.
Rektörlük ‘ün yeni binasına taşınması ile birlikte Cumhuriyet mektebi binasının işlevinin ne olması gerektiği mutlaka tartışılmalı ve bu önemli tarihi binayı şehrin sosyo-kültürel hayatına yeniden dahil etmenin yolları aranmalıdır.
Ülkemizde ve yurt dışında  Cumhuriyet  mektebi  binası tarzında olan tarihi binalar bulundukları şehirlere değer katan önemli unsurlardır. Bu açıdan şehirliler tarafından devamlı suretle korunan bu yapılar zamanla fonksiyonları değişse de şehir hayatının içinde var olmaya devam ederler. Bizler de bu açıdan bu şehre ait bir değer olan Cumhuriyet Mektebi binasını hem korumalı hem de bu tarihi binayı yeniden yaşayan bir bina olarak halkın hizmetine açmalıyız.
Bu şehirde yaşayan bir şehirli olarak Cumhuriyet Mektebi binasının kaderine terk edilmemesini arzuluyorum. Bir an evvel Cumhuriyet Mektebi binasının atıl durumunda kalmasının önüne geçecek çalışmaların gerçekleştirilmesini şehri yöneten karar vericilerden rica ediyorum.
Bu noktada Cumhuriyet Mektebi binasının şehrimize yeniden kazandırılmasının yolunu açacak binanın tarihsel kimliğine uygun çözümler neler olabilir bu konudaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Cumhuriyet Mektebi binamız  önümüzdeki dönem şehir kimliğine katkı sunmak adına şu alanlarda hizmet verebilir:
1)Arkeoloji müzesi
2) Kent Müzesi
3) Gençlik Yaşam Merkezi
4) 7/24 hizmet veren Kent Kütüphanesi
5)Kadın yaşam merkezi
6) Çocuk Yaşam Merkezi
7) Her kesimden insana hitap edebilecek büyük bir Millet Kıraathanesi. Cumhuriyet Mektebinin geniş bahçesi Valilik veya Belediye tarafından işletilen bir sosyal tesise dönüştürülebilir.
Oluşturulacak bu sosyal tesis sayesinde çok sayıda vatandaşımız şehrin merkezinde nezih bir ortamda dostları ve sevdikleriyle bir araya gelebilir. Aynı zamanda gerekli peyzaj düzenlemeleri yapılarak bu sosyal tesisin olabildiğince yeşil bir ortam oluşturması sağlanabilir.
Süs havuzu ve gerekli Işıklandırma çalışmalarının yapılması ile Cumhuriyet Mektebinin bahçesi dahi Yozgat Şehir hayatı için yeni bir cazibe merkezine dönüşecektir.
Elbette Cumhuriyet mektebi binasının yeniden kullanımına dair çok farklı fikirler ortaya konulabilir.
Önemli olan bu tarihi binanın aslına uygun bir biçimde kalması ve günün toplumsal ihtiyaçlarına hizmet verir bir biçimde bu şehrin insanlarının sosyo-kültürel hayatına zenginlik katmasıdır.
Umarım önümüzdeki dönem zarfında Cumhuriyet Mektebi Binasına dair güzel haberler alabiliriz.
Bu noktada büyük sorumluluk elbette şehri yöneten karar vericilerde.
Binanın tarihi ve kültürel kimliğine uygun bir biçimde oluşturulacak bir proje kapsamında Cumhuriyet Mektebi binası yeniden doğabilir ve şehrimizin tarihi ve kültürel bir nişanesi olarak toplumsal hayatımızda çok daha uzun yıllar var olmaya devam edebilir.
Unutmamalıyız ki kentli olmanın en temel koşulu o kentin kimliğini oluşturan değerlere sahip çıkmaktan ve onları yaşatmaktan geçer.

28 Haziran 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 1070 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız