Her Dört Gençten Biri Yurt Dışına Yerleşmek İstiyor

Ömer TANSEL

Ömer TANSEL

Bir ülkenin en büyük zenginliği hiç şüphesiz o ülkenin beşeri sermayesidir.
Bu gerçeğe Türkiye açısından baktığımızda Türkiye kendi beşeri sermayesine önem veren ve sahip olduğu bu beşeri sermayeyi doğru bir biçimde kullanan bir ülke midir?
Bu soruya dönük kişisel cevabım maalesef hayır olacak zira ülkemizin en büyük beşeri zenginliği olarak görülen gençlerimizin dörtte biri ilk fırsatta ülkeden ayrılıp bir başka ülkeye yerleşmek istiyor.
Habitat Derneği tarafından 16 ilde 18-29 yaş arasında 1214 gencin katılımıyla hazırlanan ve yüz yüze görüşmeleri içeren araştırmaya göre her dört gençten biri başka bir ülkeye yerleşmek istediğini belirtiyor.
Bu verileri destekleyen bir başka rakam ise gençlerin yaşam memnuniyeti oranının yüzde 2017’de yüzde 70 iken 2019’da yüzde 60’a düşmüş olması.
Gençlerimizin bir başka ülkeye yerleşmek istemelerinin altında yatan temel gerçek ise ülkemiz ekonomisinin istihdam yaratabilecek kadar büyüyememesi  ve  bununla paralel olarak  gelişen ekonomik kriz gerçeği yatıyor.  
İş arayan gençlerin oranı araştırmaya göre yüzde 8’den yüzde 13’e yükselmiş durumda. 2017 yılında iş bulmanın zor olduğunu belirten gençlerin oranı araştırmaya göre yüzde 69 iken bu 2019 yılında yüzde 71.5’e yükselmiş durumda.
Türkiye İş Kurumu 2019 Mayıs verilerine göre ülkemizde 831 doktora mezunu ve 18 bin 802 yüksek lisans mezunu iş aramaya devam ediyor.
Ülkemizde mevcut genç işsizlik oranı ise Avrupa ülkeleri içinde Kuzey Makedonya’dan sonra yüzde 27 ile ikinci sırada bulunuyor.
Elbette ekonomik faktörler dışında gençleri yurt dışına iten başka faktörlerde var.
Bunların başında gençlerin yaşam tarzlarına dönük kaygıları ve son yıllarda özgürlük alanlarının giderek daraldığını düşünmeleri son derece etkili.
Gençlerin geleceğe dönük umutlarının giderek azalması ve bunun kurtuluşu olarak ülkeden ayrılmayı düşünmeleri uzun vade de ülkemiz açısından beşeri sermayemizin zayıflamasına ve iyi eğitilmiş gençlerin ülkemizi terk etmesine sebep olacaktır.
Bugün maddi durumu iyi olan bir çok aile eskiden üniversite çağında çocuklarını yurt dışına gönderirken bugün artık lise eğitiminden itibaren yurt dışına gönderiyorlar.
2018 yılında 253 binin üzerinde kişinin yurt dışına çıktığını ve bu yurt dışına çıkan kişilerin büyük çoğunluğunun belirli bir düzeyin üstünde eğitilmiş genç insanlar olduğunu düşündüğümüzde ülkemiz açısından sahip olduğumuz demografik fırsat penceresinin tersine dönebileceğini görmek durumundayız.
Ülkemizin gençlerinin yeniden geleceğe umutla bakabilmesinin temel koşullarını yeniden oluşturmak durumundayız.
Bunun için başta ekonomi ile ilgili kısa vadeli sorunlara eğilmeli ve Türk ekonomisinin yeniden en az yüzde 5 büyüyen ve her yıl ortalama 500 bin kişiye istihdam yaratan bir ekonomiye dönüşmesinin yolunu açmalıyız.
Eğitim sistemimizi geleceğe dönük bir biçimde radikal bir biçimde yenilemeli mesleki eğitime ve Fen, Matematik ve Mühendislik alanlarında yoğunlaşan bir eğitim sistemine geçmek durumundayız. Gençlerimize dönük kapsayıcı ve gerçekçi devlet politikaları ortaya koyamadığımız beyin göçünün önüne geçebilmemiz mümkün gözükmemektedir.
Gençlerimiz elbette yurt dışına gitmeli orada gereken eğitimleri almalılar fakat bunun sonunda ülkemize dönüp ülkemiz adına katma değer oluşturmalarını sağlamakla yükümlüyüz.
Bu gerçekleşmez ise ülkemiz önümüzdeki yirmi yılda büyük atılım yapma şansını kaybedecek ve sahip olduğumuz genç nüfus ülkemiz adına avantajdan çok dezavantaja dönüşecektir.
Türkiye’nin önünde demografik fırsat penceresini kullanmak adına çok fazla  zaman  kalmadı  ve zaman şu anda aleyhimize işlemeye devam ediyor.
Önümüzde iki yol var ya iyi eğitim almış ve istihdamda yer alan bir genç nüfus yoluyla kalkınmak ya da eğitimsiz ve çağın gerçeklerinden kopuk yetişmiş ve tek derdi yurt dışına çıkmak olan bir genç nesille boşa kürek çekmek.  
Ülkemiz adına temennim birinci ihtimalin önümüzdeki on yılda gerçekleşmesi bunun için başta siyasiler olmak üzere bu ülkede yetişkin konumunda bulunan herkese büyük görev düşüyor madem gelecek gençlerin; o zaman onların kaçmak yerine kalmayı tercih edecekleri bir ülke var etmekte biz yetişkinlerin görevi olmalı.

9 Temmuz 2019 Salı tarihinde eklendi ve 1353 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız