Misafirlerin Yiyeceği...

Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ

Babamdan dinlediğim ve şimdilerde bile hatırladığım oldukça duygulu anılar var.
Babam anlatmıştı.
Bir zamanlar, savaştan çıkmışız. Kıtlık başlamış. O günün gençleri harpte kalmış. Her evden bir şehit var.
Tarlaları ekemiyorlar, ekselerde bitki vermiyor. Halk zor durumda.
Fakat bizim odamız çalışıyor.
Eskiden Boğazlıyan’dan şehre gelirlerdi. Osman Çavuş diyen odada kalır, Allah ne verdi ise misafire ikram edilirdi. Dedem odaya misafir gelmezse, Allah’ım ben ne yapayım ki, bugün misafir gelmedi diye düşünceye kalırmış.
Birgün Topaç köyünden meşhur Hacı ağa gelmiş. Dedemi iyi tanıyor ve askerde arkadaşı imiş.Odada, babam, amcalarım, hörmet ediyorlarmış. Hacı amca dedeme, Osman Çavuş, sende bir hal var, düşünce var. Derdin neyse söyle demiş.
Dedem, bir şey yok dediyse de, Hacı amca seni biliriz, 12 sene beraberdik. Söylemezsin, içine atarsın deyince, dedem dayanamamış.
Hacı Efendi, evin odanın iki günlük yiyeceği kaldı, Evi nasıl olsa idare ederiz. Ama odaya misafir geliyor. Onun için düşünceliyim deyince, Hacı amca oldu mu bu Osman Çavuş, benim Yozgat’a yetecek buğdayım var. Sen köyde sıkıntı çekeceksin, ben Yozgat’ta rahat mı edeyim. Kanıları hazırlayın yiyenler deyip babama ve amcalarıma Topaç köyüne gidin. Ben atınan yetişirim, siz gelmeye, Buğdayları hazırlayın demiş.Babam ve amcalarım yola düşmüş. Topaç köyüne varmış. Hacı amca kanıları doldurmuş. Ev odasına gelecek misafirleri düşünen dedemin yardımına Hacı amca yetişmişti.  Bahsettiğim Hacı amca kanıları doldururken, işçilerini de çabuk olmaları konusunda uyarmış. Bu unu, buğdayı bekleyenler var deyip gayret gösteriyormuş.
Yufka ekmek koymuş, birer çarpım şu size yolda yersiniz. Şu odaya, şu size evinize çarpım derken en az yirmi ekmek sulanmış.
Babam ve amcalarım yiyeceklerle birlikte köye gelmiş. Dedem hemen tandırı yakın demiş. Ekmekleri etmeye başlamışlar. Köyde her eve bazlama götürün demiş. O buğdayın bir kısmını tarlalara ekmişler. Biçilmeye az kala dedem, amcalarım tarlayı geziyormuş. Aman birde ne görsünler ekinin başakları çivt. Komşu tarlaların ekinleri seyrek. Bizim etin civt başak.
Dedem aman evlatlar kimseye söylemeyin, nazar değer demiş.
O sene Allah odanın rızkını civt başak vererek ödüllendirmiş. Dedemin iyi niyeti olarak kanılara Topaç’tan aldığı emanet buğdayı Yozgat’ta ki deposuna teslim etmişler.

13 Temmuz 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 666 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız