Babam'a

Hatice Can

Hatice Can


Ortaokul son veya Lise ilk yıllarındaydım sanırım. Soğuk ve karlı bir Yozgat günüydü. Öğleden sonra artan kar yağısıyla beraber herkes evine çekilmiş, o sonsuz beyazlığın şehri teslim alışına sıcak evlerimizin güvenli ortamlarında seyre dalmıştık. Bir yandan da aksam yemeği için soframızı hazırlıyorduk. Babam isten geldi ve hiç yemeğe oturmaya kalkmadan ‘hadi hazırlanın çıkıyoruz’ dedi. Biz ‘ama bu soğukta nereye çıkacağız baba, neler oluyor’ filan diye itiraz edecek olduk. Bize ‘dışarıda kar harika yağıyor. Eve gelene kadar seyretmeye doyamadım. Hem hava da sandığınız kadar soğuk değil’ dedi. Biz apar topar giyindik ve hep beraber dışarı attık kendimizi.

Her daim insan kaynayan Lise caddesinde kimsecikler yoktu ama gerçekten bu güzelliğe şahitlik etmemek büyük bir kayıp olacaktı. Karin ayaklarımızın  altından gelen ‘gırç gırç’ sesleri buğun bile butun tazeliği ile aklımda. Bembeyaz bir şehir, yağan karin verdiği huzur ve yanımızdaki adamın elimizi tutusuyla duyduğumuz güvenle bir bastan bir basa yürüdük Lise Caddesini.
Babam hep romantik bir insandı aslında. Kocaman ve sert görünüşünün altında yumuşacık ve biraz da romantik bir kalp barındırırdı. Şarkılar dinler, şiirler yazar, keyfi olunca da romantik dizeler okurdu bize de.

O gece de romantik ve huzur dolu kar yağısını ailesiyle paylaşmak istemişti. Bazen sözlere dökülmese de bazı hareketler insanin yüreğindekini kolaylıkla ele veriyor iste.

İçimizdeki huzurun, sevginin yegâne sebebi güzel insan; Ağustos sıcağında dışarıda kar yağıyormuşçasına üşüyor kalbim sensiz. Bıraktığın boşluk asla dolmayacak içimizde ama oraya ektiğin sevgi tohumları hep yeşil kalacak babam.
Doğduğumuz, o çok sevdiğin topraklarda huzurla uyu.


Hatice Can
6 Ağustos 2019

 

6 Ağustos 2019 Salı tarihinde eklendi ve 1117 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

1 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
Zehra ekinci

Saglam aile saglam toplumlar icin cok gerekli aslinda...ne mutlu boyle bir nesilde yetistik erol amca cok daha bilincli bir babaydi bir fertti..yattigi yer nur olsun .tekrar basiniz sagolsun