İnsanlar Sıkıntılardan Nasıl Kurtulur?

Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ

İslâmiyet, insanlığın kurtuluşu için hazırlanmış ilahî bir reçetedir. Allahüteâlânın, kulları için hazırladığı bir yol haritasıdır.
Buna uyan, dünyada ve âhirette rahat ve huzura kavuşur. İslâmiyete uygun yaşamayan kimsenin ömründe bereket kalmaz ve sıkıntıları da bitmez.
Bugün insanlar, İslâmiyeti terk ettikleri için, yani Allahüteâlânın emirlerine ve yasaklarına uymadıkları için ve İslâm dîninin gösterdiği râhat ve huzur yolundan ayrıldıkları için, dünyada bereket kalmadı.
Rızıklar azaldı. Tâhâsûresindeyüzyirmidördüncüâyet-i kerîmesindemeâlen, (Beni unutursanız rızıklarınızı kısarım) buyuruldu. Bunun için, îmân rızkı, sıhhat rızkı, gıda rızkı, insanlık ve merhamet rızkı ve daha nice rızıklar azaldı. (Hâşâ, zulmetmez kuluna Hüdâsı, herkesin çektiği kendi cezâsı) sözü, Nahlsûresininotuzüçüncüâyetinden alınmıştır. Bugünkü küfür karanlıkları ve Allahüteâlâyı, Peygamberi “sallallahüteâlâ aleyhi ve sellem”, islâmiyeti unutmanın bereketsizlikleri ve sıkıntıları içinde, insan gece gündüz, kadınlı erkekli çalışıp, bir âilenin nafakasını, rahat yaşamasını temin edemez hâle gelmiştir. Allahüteâlâya inanmadıkça, Onun bildirdiği islâmdînine uymadıkça, Onun Peygamberinin güzel ahlâkı ile bezenilmedikçe, beş vakit namazı vaktinde kılmadıkça, dalâlet, felâket akıntısını durdurmak imkânsızdır.
Merhum Hüseyin Hilmi Işık “rahmetullahi aleyh” hâtıralarının birinde şöyle buyurmuştu:
‘’Sekiz-on yaşlarındaydım. Eyüp Sultan Camiinde imam efendi, namazdan sonra ‘YâRabbî! Müslümanları, beldemizi, memleketimizi vesâirbilâd-i İslâmiyeyikaht-u galâdan, tâûn-u vebâdan, şemâtet-i a’dâdan muhafaza eyle!’ diye dua ederdi. Biz de (Âmin) derdik. Şimdi böyle dua eden kalmadı. Şemâtet, sevinmek demek. Şemâtet-i a’dâdan, düşmanların sevinmesinden demektir. Düşmanlar ne zaman sevinir? Müslümanlara bir felâket geldiğinde sevinir. Elhamdülillah, Allahüteâlâ her rızkı yaratıp kullarına veriyor. Ama sıkıyor, daraltıyor. Buna enflasyon diyorlar. Allahüteâlâ, Tâhâsûresi 124. âyet-i kerîmesinde (Eğer beni unutursanız, emirlerimi yapmazsanız, şerîatime uymazsanız, rızkınızı kısarım) buyuruyor. İşte enflasyon, oradan geliyor. Buna galâ, pahalılık denir. İhtiyaç malzemeleri piyasada bulunmazsa, ona da kaht, kıtlık denir. Bulunur, fakat çok pahalı olursa, ona da galâ denir... Şimdi her şey pahalı. Halbuki İslâmiyet yaşansa, bereket olur...”

8 Ağustos 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 238 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız