Bayramların Sıradanlaşması

Arzu KÖYLÜOĞLU

Arzu KÖYLÜOĞLU


Sizde nerde ah o eski bayramlar deyip iç geçirenlerden misiniz..

Gözleri uzaklara dalıp eski günleri yad edenlerden yada özleyenlerden misiniz.. Yada bayramı sevmeyenlerden mi?

Bayram gelmiş neyime türküsünü mırıldananlardan mı? Yakınını, sevdiklerini kaybedenler için çok sevilmez bayramlar. Ne öpülecek el vardır ne de çalacakları kapı acıları katlanır bayramlarda.

Eski günler gelir akıllarına beraber geçirdikleri o bayramlar kurulan büyük bayram sofraları..

Her bayram ciğerleri yanar kor ateş alevlenir içlerinde büyür büyür yangın yeri olur. Sırf bayramlar için geçerli değildir bu ateş. Her özel gün için bir kibrit çakılır içlerinde doğum günlerini de sevmezler mesela.

Onlarsız yeni bir yaş almak  koyar insana yılbaşı günleri de sevilmez her yılın onlarsız geçeceğini bilmek hüzün verir insana. Koca bir yıla girmek sevdiklerin olmayınca anlamsızlaşır. Mezuniyet günleri düğünler aileden birinin doğum yapması ve keşke onlarda olsaydı bugünü görseydi diye başlayan cümleler daha çok acıtır canını, boğazına düğümlenir sözcükler. Haykırmak hıçkıra hıçkıra ağlamak istersin yumruklarını sıkarsın bütün kuvvetinle. Çabucak geçsin istersin bayram seyran. Geçip bitsin. Geçer biter ama içimizdeki yarayı kavururda geçer bir bıçak saplıdır zaten orda. Özel günlerde her seferinde daha çok saplanır yaranın üstündeki o bıçak daha derine girmek için içimizde döner durur.. Peki niye yok eski bayramların tadı. Çocuklarımıza her istediğini alıp mutsuz doyumsuz bireyler yetiştirip al yavrum bu senin bayramlığın dediğimiz zaman sıradan günlük her zaman alınan değersiz bir obje gibi görmesinden olabilir mi! Yastıklarının altında bayramlıklarını saklayan çocuklar heyecandan uyumayan çocuklar eskide kaldı. Bayramlarda eş dost akrabayı ziyaret etmek yerine tatile pikniğe gidip bayramları tarihe gömdüğümüzden olabilir mi? Bayramlarda büyüklerin eli öpülür çocuğum deyip ziyaret edilir, duygusunu aşılamadığımızdan sıradan bir gün gibi tavır sergilediğimizden olabilir mi? Hiç bir çocuğu şeker toplamaya göndermeyip konuya komşuya güvenimizin azalmasına sebep  olan ya çocuğumuzun başına bir şey gelirse düşüncesi içimizi kemirirken ruh hastaları ahlaksız pislikler yüzünden bayram sevinçlerimiz kursağımızda kalmış olabilir mi. Bütün komşuların arife günü çıkıp sokakları süpürüp yıkayıp bayram havası yaşatmaları birlik beraberliğin işbirliğinin bitmiş olduğunun herkesin kendi kabuğuna çekildiğinin bir boş vermişlik  havasına girdiğimizin en büyük kanıtıdır. Aslında biz kendi içimizde öldürmüşüz yok etmişiz bayramları. Bayramların suçu yok o bütün coşkusuyla çalıyor kapımızı soğuk toplu atılan mesajlar girmiş araya huzur evlerine kapattığımız anne ve babalarımıza bakmaktan gocunduğumuz gibi ziyaret etmeyi bile çok görmüşüz devlet büyükleri tanımadığımız insanlar ziyaretine gitmiş onların. Onlar yolumuzu gözlerken başkaları daha hayırlı çıkmış bizden.

Sorun bayramlarda değil bizde. Yeni çağa girerken unutmuşuz örfümüzü adetimizi unutturmuşuz yaşatmamışız bencilleşmişiz ahlaksızlığa yenik düşmüşüz oysa hepimiz Ataerkil aileydik geleneklerine bağlı bireylerdik istikrarlıydık modernleşmeyi tam algılayamamışız modernleşeyim derken hiçbir bayramda tat tuz bırakmamışız sıradanlaşmışız..bizim evimizde anneanne ve babaannelerimizden gördüğümüz börek tatlı biber dolması vişne hoşafı yani bayram menüsü her bayram olur çünkü biz büyüklerimizden böyle gördük hiç boş vermedi. Büyüklerim aman canım börek yada tatlı olmasın bu bayram demedi desek bile içimize sinmedi ..hiçbirimizin içine sinmiyor bayramlar hep eksik bir şeyler var hep yarım bir şeyler.. Ben geçmiş bayramınızı kutluyorum büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum yakınlarını kaybetmişlere sabır diliyorum sevdiklerinizin kıymetini bilin gidin sarılın öpün arayın sosyal medyada bayramda güzel bir kamu spotu oluşturuldu kemeriniz ses getirsin.. Emniyet kemerlerinizi lütfen takıp sevdiklerinize kavuşun nerde o eski bayramlar demek yerine içimizdeki bayram sevincini çoğaltın yaşatın sulayın içimizdeki bayram sevinci hiç bitmesin iyi bayramlar..

 

 

 

16 Ağustos 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 631 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız