Yozgat, Çin ve ABD Ekonomisi

M.Rıfat BACANLI

M.Rıfat BACANLI
  • camlikgazetesi@gmail.com

Bir yanda NATO-ABD-DIŞ FİNANSMAN  öbür tarafta ise RUSYA-SURİYE –TURİZM VE TARIM TİCARETİ dengesi ülkemizi zorluyor. Bir taraftan ABD ile ticaret savaşı veren  Çin ile Şangay beşlisine göz kırpıp öbür tarafta ABD müttefiki Vahhabi Suudi Arabistan ve Mısırla düşmanlığı artırıyoruz. Dünyada parasını değerini artırmaya çalışan nadir ülkelerden biriyiz. Radikal faiz indirimleri yapıyoruz.  Bu taktik ve stratejik yaklaşım nasıl bir ekonomik sonuç doğuracak bunu göreceğiz. Sonbahar sadece siyasi olarak değil ekonomik olarak da çok gelişmelere gebedir.

G-20 zirvesinde Trump’ın ülkemize haksızlık yapıldığını ifade eden tutumu geleceğe dönük beklentileri pozitife çevirdi. Hafıza-i beşer nisyan ile malul olunca benim aklıma bundan iki yıl önce Trump’ın ‘’ hiç olmadığımız kadar yakınız’’ açıklaması geldi. Gazete manşetleri bu sözü o günlerde manşetlerine taşımıştı. Piyasalarda esen bahar havası olumlu ancak S-400 alımından vazgeçmediğimiz sürece yaptırım tehdidinin devam ettiği ve bu konuda karar alma yetkisinin Trump’ta değil Kongrede olduğu ve bir kısım senatörlerin aleyhe teklif hazırladıkları bir gerçek. ABD Başkanının tek yetkisi bu yaptırımları 6 ay ertelemek. Hain darbe teşebbüsünün Pensilvanya’ daki teröristbaşının iadesi konusunda ise hiçbir ses yok. Bir de Suriye’de ABD ile müşterek harekat hikayemiz var. Üstelik ABD de bir yıl sonra seçim var ve bu iklimde siyasetçilerinin sabah söylediklerini akşam unuttuklarını çok iyi biliyoruz.

S-400 meselesi ise ülkemiz için sadece bir uzun menzilli savunma sistemi alımının çok ötesinde bir anlam kazandı. Bizim için gelecek elli yılı içeren bir tercihe dönüşebilir.Bunun içinde ordudaki silah envanterinin çoğunun dönüşmesi ve NATO silahlarının terk edilmesi ve ordudaki insan kaynaklarının yeni silah sistemlerini kullanmayı öğrenmesi gerekir.

 2013 yılında uzun menzilli savunma sistemi için yapılan ihaleyi içinde teknoloji transferi,ortak üretim ve hemen teslim gibi avantajlar ile Çin kazanmıştı. Dış dengeler yüzünden bu ihaleyi iptal etmek zorunda kaldık. Bugün ise Cumhurbaşkanının Çin’de dev yatırım ve ortaklıklar peşinde olduğu söyleniyor. İki ülke arasında ticaret bir yandan gelişirken DOĞU TÜRKİSTANda uygulanan ÇİN zulmü ve asimilasyon politikasına dikkat çekmek isterim. Rus üretimi S-400 alımı milli onurumuzdur derken Sincan bölgesinde binlerce soydaşımızı sistemli şekilde öldüren ÇİN ile ortaklık düşünüyoruz. Böyle bir ortaklığa mevcut iktidar bloğunun milliyetçi kesimi ile mevcut muhalefet bloğunun milliyetçi kesiminin nasıl tepki vereceği de bir başka bilinmez, ama bu ayrı bir yazı konusudur. Çin bu arada Hong Kong özerk bölgesine  girmek üzere ve ekonomisinin büyüklüğü ile Trump bile bir kısım ek vergileri yılbaşına ertelemek zorunda kaldı.

Çin demişken bu ülke  MAGLEV adlı 600 km hızla gidecek tren yapıyor. Şangay kısmında  430 km hız ile giden tren çalışıyor. Ancak Yozgat’ a gidecek  hızlı tren yıllardır bitmedi bir de havaalanı hayali başladı. Havaalanına hayal dememe kızan varsa Afyon ve Uşak iline hizmet veren Zafer havaalanını ya da Zonguldakta bulunan ve sadece yazın gurbetçi taşıyan havaalanını  incelemesini öneririm.

 

 İlimiz  en fazla ZAYTUNG sayesinde gündem oluyor sürekli hor görülüyor. Hatta Zaytung yüzünden BBC nin gelip belgesel hazırladığı tek şehiriz. Bugün başımıza birde Zationalgeographic vs gibi video siteleri çıktı. Yozgat hakkında son çekilen filmde Yozgatlı hemşehrilerim abuk subuk kişiler olarak karikatürize edilmişti ve biz Yozgatlılar birbirimize ‘’aşkım ‘’ diyorduk. ‘’Ünlü süvarileri harp meydanında kahramanca dövüşen Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar Bozok yaylasının çocukları’’ Yozgatlılar tepki vermediği gibi şehrimizde film çekildi diye sevince boğuldular. Amerikadan Yozgatın nasibine ise Amande Cerny adlı instagram fenomeni düştü. Yozgatlı olduğunu iddia eden bir kişiden  evlenme teklifi aldı dünyada gündem oldu.

Dünya resesyona girerken ABD’den  Çin’ den Avrupa Birliğinden şehrimize doğrudan yatırım almamız çok düşük bir ihtimal. Halen  şehrimizde gelişmiş bir sanayimiz yok, dolayısı ile sanayinin kirlettiği topraklarımızda yok. Doğal hayatı, endemik bitkileri, organik tarım ve  temiz çevreyi ön plana çıkarıp bir termal sağlık ve ekolojik turizm merkezi olabiliriz.

Türkiye’nin ilk milli parkı bizde ancak bu Yozgat çamlığındaki endemik türe sahip bu  çam ağaçları hakkında ses getirecek bir belgesel hazırlandığını hatırlamıyorum. Cehirlik lalesi bir başka değer. Bu eşsiz endemik zenginliğe ilgi duyan yani bir ağacın bir çiçeğin peşinden binlerce kilometre yol gitmeye hazır turist kitlesi dünyada en çok para harcayan turist gruplarından biridir. Bu hazinenin yakınında insanları iki  gece konaklatıp dünyadaki en önemli medeniyetlerden biri olan Hitit başkenti Hattuşaş veya dünyaca ünlü  Kapodokya’ ya Yozgattan ulaştırmak Ankara’da şehir içinde insanları Ümitköyden Kayaşa götürmekten daha kolay. 

Yozgat en fazla yeşil mercimek ekilen il ama çiftçinin hali perişan. Kanada 1982 yılında mercimek tohumunu bizden almıştı. Bugün ülkemiz mercimeğin %80 ini Kanada’ dan ithal ediyor. Organik tarım merkezi olabiliriz. Geçmişte harp meydanları Bozok sancağının ünlü süvarileri ile dolu idi. Bu şehirde cirit oynandığını herkes bilir. Şimdi ise bırakın Karacabey veya Ceylanpınar da bulunan TİGEM e ait gelişmiş at çiftliklerinib bir benzerini , eğlence için bile binicilik yapılacak yer yok.

Koskoca Bozok sancağının gelişmesi  için iktidar bloğu  şehrimize yurtdışındaki gurbetçileri veya büyükşehirlerde yaşayan Yozgatlıların ekonomik desteğini  işaret ediyor. Bu kişiler şehirden niye göç etmiş ondan hiç bahsetmiyor. Bir üst lige çıkan takımızı oynatacak standartlarda stadımız bile yok.  Sinop Mersin gibi şehirler kendi il sınırlarında nükleer santral yapılmaması için  protesto yapıyor. Tüm Yozgat halkı birleşse alacağımız radyasyona razıyız acemi birliği yerine nükleer santral istiyoruz, bu şehirde istihdam olsun işsizlik ve göç bitsin dese ne olur. Onu bile yapmazlar…

17 Ağustos 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 1097 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız