Bu Ülkenin Ciğerlerini Yakıyorlar!

Ahmet Sargın

Ahmet Sargın
  • camlikgazetesi@gmail.com

Türkiye’de son on yılda 24 binin üzerinde orman yangını çıkmıştı. Bu yangınlarda yılda ortalama 9 bin hektar alan zarar gördü.

2017 yılı içinde 2.411 adet orman yangını çıkmış ve bu yangınlarda 11.993 hektar orman alanı zarar görmüştür. Yangın başına düşen ortalama yanan alan 5 hektar olmuştur.

2017 yılında, bir önceki yıla göre çıkan yangın sayısında %24,4 azalış olmuştur. Yanan orman alanı ise önceki yıla oranla %31 artmıştır.2017 yılında orman yangını sebebiyle en fazla orman alanı 2755.75 hektarla Antalya'da yok olmuştur.

Muğla'nın Dalaman ilçesinde çıkan ve Göcek'e kadar uzanan orman yangını Fethiye'ye sıçramış; Yangın 18 saatte kontrol altına alınabilmişti. Çıkan her orman yangınlar akıllara yine o soruyu getiriyor: Ormanlar bilinçli bir şekilde mi yakılıyor? İstatistiklere göre en çok orman yangını Marmaris’te, en az ise Kavaklıdere’de çıkmıştır.

Son günlerde Muğla’nın turistlik ilçelerinde çıkan orman yangınlarına bir yenisi daha eklendi. Dalaman, Milas ve Fethiye'de söndürülen yangınların ardından Bodrum’da  yeni bir orman yangını daha çıkmıştı. Yangın, vatandaşların da yardımıyla kontrol altına alındı. Yaklaşık 40 hektarlık alanın zarar gördüğü bölgede, soğutma çalışması yapılmıştır.

Orman yangınlarının bugün için en başta gelen nedeni insanların daha fazla tarım arazisi açma isteği. Bu istek doğrultusunda özellikle tro­pik bölgelerde geniş orman alanları ateşe veriliyor. Bu yanan ormanlar­dan çıkan karbondioksit, atmosfe­rin daha da fazla ısı tutmasına yol açarak iklim değişikliği problemini körüklüyor.

Ayrıca orman alanla­rındaki toprak tarıma fazla elverişli değildir. Yakıldıktan sonra tarım ya­pılmaya başlanan bölgede ilk birkaç sene yüksek verim alındıktan sonra verim hızla düşer ve ilk sefer orma­nı yakarak tarım alanı açanlar bu sefer başka bir bölgeyi yakarak ta­rıma açma çabasına giriyorlar.

Orman yangınlarına aşırı sıcaklar, yıldırım düşmesi, yanardağ patlaması gibi doğal etkenlerin sebep olmasının yanında başlıca etkenler olarak ihmalkarlık ve dikkatsizlik gösterilmektedir. Örneğin, ormanlık alanlarda ateş yakılması, ışığı mercek gibi yansıtacak maddeleri ormanlarda unutmak, mangal yakmak amacıyla ateş yakıp söndürmemek, sigara izmaritlerini ormanlık alanlarda bırakmak ve trafoların ihmal edilen bakımlarından dolayı ateş atma sorunları gibi olaylar orman yangınlarına sebep olabiliyor.

Orman yangınlarının sonucunda, ormanda yaşayan binlerce canlı yok oluyor. İklim ve bitki örtüsü bozulduğu  için canlı çeşitliliği azalıyor. Bunun yanında, toprağın üst kısmı aşınır ve kullanılamaz hale geliyor. Heyelan oluşumlarında artış gözleniyor. Üstelik, hava, su ve toprak kirleniyor. Yani kısacası, orman yangınlarının sonucunda ormanda bulunan canlı ve cansız her türlü nesne kül olup toprak verimsiz hale geliyor.

Ülkemizin ciğerlerini yakıyorlar! Bunun adı insafsızlık, vicdansızlıktır. Ülkeye ihanettir. Bu vebali kimse taşıyamaz! Ülkeyi çölleştiriyor, milyonlarca canlıları yakıyoruz. Toprağı verimsizleştiriyoruz! Bu vicdansızlığı yapanlar cezasız kalmamalıdır!..

Orman yangınlarına sebep olanlara ağır cezalar verilmeli. Ormanlar kola şişelerinden ve naylon poşetlerden temizlenmeli. İnsanımız bilgilendirilmeli ve orman yangınlarına karşı tedbirler artırılmalıdır. Orman içi yollar açılıp ulaşım kolaylaştırılmalı! Çiftçiler bilgilendirilmeli ve ağır cezalar uygulanmalıdır.

20 Ağustos 2019 Salı tarihinde eklendi ve 184 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız