Yozgat’ın Değerleri

Hakan Kıral - Kırılmaz Kalem

Hakan Kıral - Kırılmaz Kalem
  • camlikgazetesi@gmail.com

Toprağı, suyu, esen yeli güzeldir. Çamlığı ile Sürmelisiyle güzelliklere güzellik katarlar…                Ya insanları? Yüzlerce değer çıkartmıştır. Yozgatlı kaçını bilir, kaçını bilmez… Bilinenlerinde çoğu hatırlanmaz… Eksik olmasın dostumuz Osman Hakan Kiracı Yozgat Gazetesini düzenli olarak gönderir, köşe yazısında, üç değerli (Celal Atik, Nida Tüfekçi, Gülten Akın’ı) yazmış… Keyifle ve de üzülerek okudum. Keyif ve üzüntü, bu iki kelimenin yan yana gelmesinde ki, derinliği anlayan anlar..! Celal Atik; 1948 Londra Olimpiyatlarında altın almış, devamında Dünya, Avrupa şampiyonu olmuştur. Aynı başarıyı Yenifakılılı Nasuh Akar’da göstermiştir. Bizim Osman Hakan Kiracı vefa arıyor, kendisine İstanbul’da ki Vefa semtini  adres göstersem güler mi, kızar mı bilemiyorum..! Güreşte; Celal Atik, Nasuh Akar, Rıza Kayaalp’in dışında şu isimleri hatırlayanlar olur mu?        Ercan Yıldız, Necmi Gençalp, Kel Hasan, Yunus Bölükbaşı, Atilla Kirazlı, Akif Aslan, Mehmet Karadavut, Ömer Suzan, Hamdi Eraslan Kılıç. Futbolculardan; Adem Koçak, Mevlüt Erdinç,     Önder Turacı, Mehmet Topuz, Mehmet Yıldız, İlhan Özbey, Ali Güneş, Kubilay Türkyılmaz,   Mehmet Ekici, Mehmet Yozgatlı.

… ve Abbas SAYAR: Adı tek başına bütün köşe yazısına sığmaz nokta.

… ve Nida Tüfekçi: Yukarıdaki, cümlelerin aynısı nokta.

Sanatçısıyla, edebiyatçısıyla, sporcusuyla bir yığın değer, hepsi birbirinden değerli altın, ancak bu altınları tartacak terazi yok. ( Ne dersin Osman Hakan?)

Elin oğlu bizim değerlerimize bir güzel sahip çıkıyor, Çankaya’da Celal Atik Parkı, Dikmen’de   Nasuh Akar mahallesi…

                                                                

                                              *                 *                  *

 

Bu yazıyı kaleme alırken, yaşanmış bir olay geldi aklıma, merhum kıymetli ağabeyim Şahin Saygı anlatmıştı:  “TBMM’de yeni milletvekilleri yemin ederken, sıra bizim milletvekiline gelir. Öyle güzel bir yemin metnini  okur ki, diğer milletvekilleri pür dikkat kesilirler… Bir başka ilin milletvekili ile bizim bir başka milletvekilimiz yan yana  otururlar. Başka ilin milletvekili, bizim yanında oturan milletvekilimize der ki,  “Ya helâl olsun senin şu hemşehrine, kağıda bakmadan ne de güzel yemin etti’’ bizim milletvekili ne cevap verdi dersiniz?  “Gulasma canım PIRTICININ OĞLU’’

SON SÖZ: Atasözü  “Altın yere düşmekle pul olmaz’’

23 Ağustos 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 19452 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız