Kadın Cinayetlerine Alışmayalım

Eda DEMİREL

Eda DEMİREL
  • eeedayildirim@gmail.com

Kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Son olarak komşumuzda Kırıkkale’de Yozgatlı hemşerimiz olan Emine Bulut, eski kocası tarafından feci şekilde katledildi. 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürüldü. Emine Bulut’un son sözleri ‘ölmek istemiyorum’ oldu, kızı ise ‘anne lütfen ölme’ feryatları ile hafızalarımıza kazındı. Kazındı mı gerçekten? İki gün sonra unutmayacak mıyız o feryatları?  Tıpkı Mersin’de katledilen Özgecan Arslan gibi, tıpkı Münevver Karabulut gibi.  Daha eskiye gidelim töre cinayetlerinin sembolü olan ‘namus’ için öldürülen Güldünya Tören’i kaç kişi hatırlıyor.  Bazı kadın platformları, bazı sivil toplum kuruluşları hala isimlerini haykırıyor sokaklarda bu kadınların. Ama toplum olarak unutmaya, hemen yüzümüzü çevirmeye alışkınız, ne yazık!

Kimisi boşanmak istediği için, kimisi teklifini kabul etmediği için, kimisi sadece dolmuşta yolculuk yaparken canice katledildi. Resmi olmayan rakamlara göre 2010 -2017 yılları arasında 1964, yazıyla da yazalım ‘bin dokuz yüz altmış dört’ kadın öldürüldü.  Çok değil 20-25 gün önce Sorgun’da bir kadın, Nuray Toprak, eski kocası tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Dün Nuray, bugün Emine, yarın Ayşe, öbür gün kim bilir kim?

Emine’nin katili, pişman olmadığını ‘namus’ için işlenen cinayetten neden pişmanlık duyacağını söyledi. Bu konuda yargı nasıl işleyecek bilemeyiz. Anlaşılan o ki cezalar caydırıcı olmuyor. Bir erkek iyi giyinip, ‘namus’ için dediği zaman, biraz da boynunu büküp ajitasyon yaptığı zaman iyi hal indirimi alıyor. Ne yazık !  

Cezaların caydırıcı olması gerekiyor. Nasıl olur ne yapılır bilmiyorum ancak bu şekilde hemen her gün bir kadın vahşi bir cinayete kurban gidiyor..

Emine Bulut’un ve kızının feryatları silinmesin kulaklarımızdan, ölmek istemeyen bir annenin , annesinin ölmesini istemeyen bir kız çocuğunun feryatları silinmesin. Unutmayın! Unutmayalım!

26 Ağustos 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 201 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız