İsimsiz Kahramanlar

Eda DEMİREL

Eda DEMİREL
  • eeedayildirim@gmail.com

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe 3 Harekatı kapsamında yürütülen operasyonda bölücü terör örgütü PKK ile çıkan çatışma sonucunda 3 askerimiz şehit oldu. Şehit olan askerlerden bir tanesi Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi’ne bağlı Eğlence köyü nüfusuna kayıtlı Uzman  Çavuş Yunus Şahin’di. Dün düzenlenen cenaze töreni ile vatan toprağına emanet edildi Şehit Yunus. Haberlerde belki 45 saniye belki daha az gösterilecek Yunus’un cenazesi. Yaptığı kahramanlıklar anlatılacak, vatan sevgisi için canını feda etmek isteyen gençlerimiz ‘biz de hazırız’ diyecekler. Ama en çok annesinin içi yanacak. Dik duracak belki, metanetini koruyacak ama ‘ateş düştüğü yeri yakacak’.

Daha önce bir şehit eşi şunları söylemişti; “Eşim, şehit olmaya her zaman hazırdı. Ancak şehit haberlerinin hep kısa sürmesine üzülürdü.”

Biz varlıklarından dahi haberdar değilken bu vatan için canlarını ortaya koyan, isimsiz kahramanlardan yalnızca bir tanesi Yunus Şahin. Kimse tanımazken, kimse adını bilmezken yüreklere kor gibi düşen şehit haberleri ile tüm Türkiye ismini öğrendi Yunus’un ve Yunus gibi nice şehidin.

Biz varlıklarından dahi haberdar değilken, gerçek anlamda bu vatan için canlarını ortaya koydu Yunus’lar, Ahmet’ler, Mehmet’ler.

Ne yazık ki artık kanıksamaya başladık şehit haberlerini. Eskiden isimler yakardı yüreğimizi, şimdi rakamlara bakıyoruz sadece. Tek bir şehit haberinde içimiz yanarken, şimdi haberlerde geçen rakamlara göre üzülüyoruz. Gazete sayfalarında sağda solda küçük küçük yer alıyor şehit haberleri. Alışıyoruz.

Boğazlıyan’da cenaze töreni yapıldı Yunus’a. Annesi ve kız kardeşi dayanamadı, babası ise metanetini korudu, ‘gerekirse öbür evladımı da şehit veririm’ dedi. Çevre köy ve ilçelerden gelen 4 şehit annesi de Uzman Çavuş Yunus Şahin’in annesi Şaziye Şahin’e destek için cenaze törenine katıldı. Öyle ya acıyı en çok aynı acıyı yaşayan bilirdi. Bundan sonra aynı acıyı yaşayacakları, kenetlendi şehit anneleri…

27 Ağustos 2019 Salı tarihinde eklendi ve 197 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız