Gençlerimiz, Kendisine İyi Arkadaş Seçmelidir

Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ
  • camlikgazetesi@gmail.com

Dost seçmek bir sanattır. İşini, eşini ve arkadaşını iyi seçen kimseler, dünyada da âhirette de rahat eder. İnsan, ancak dostları kadar kıymetlidir. İnsanın değeri, dostlarının değeri kadardır. “Arkadaşını söyle bana, kim olduğunu söyleyeyim sana” atasözü bunu ne güzel anlatıyor. Bir insanla dost olmak, geleceğinizi o insana emanet etmektir. Dostlarımızın, boyasıyla boyanır, ahlakı ile ahlaklanırız. Kişinin kalitesini, dostları belirler. Bir insanın kim olduğunu bilmek istersen, kimlerle dost olduğuna bakmalıdır.
Adaleti meşhur olan Hazret-i Ömer efendimizin dediği gibi: “Kişinin dostu, aklının kılavuzudur...” Herkes, kendi ayarına, aklına göre dost edinir...
Hayallerini, umutlarını, hedeflerini gerçekleştirmene destek veren, seni yüreklendiren, sana omuz veren, seninle aynı yöne bakan, aynı değerlere sahip insanla dost olmalıdır. Akıllı insan, kime akıl danışacağını bilen insandır. Akıl danışacağın insanla dost olmalısın. İnsanın hayatında, mutlaka kendine öğüt veren gerçek dostları olmalıdır. Çünkü gerçek dostlar, insanın “hayat sigortasıdır.” Nasıl bir insan olmak istiyorsan, öyle insanlarla dost olmalısın. Çünkü hayat, yanlış insanlarla harcanacak kadar ucuz değildir.
Kalbi temiz insanla dostluk kurmalıdır. Edindiğin dostlarının fikirleri kirliyse, senin “kalbin ve fikirlerin” ne kadar temiz olursa olsun, er ya da geç, senin de kalbin ve fikirlerin kirlenir. Çünkü duygular gibi, değerler ve inançlar da kişiden kişiye sirayet eder. Bunun için atalarımız, “Üzüm, üzüme baka baka kararır” ve “Kır atın yanında duran, ya huyundan ya suyundan alır” demişlerdir. İnsanlar, arkadaş seçerken çok dikkatli olmalı, arkadaşlarıyla olan ilişkilerine dikkat etmeliler.
Bir insana yaptığın fedakârlık, “sevgisini” değil de “istismarını” artırıyorsa; bu, onun sadece fedakârlığa layık olmadığını göstermez; aynı zamanda, onun ne kadar “ahmak” olduğunun da göstergesidir. Fedakârlığı, iyiliği, merhameti, sevgiyi istismar eden kişi, “ahmağın” ta kendisidir. “Ahmak dostun olacağına, akıllı düşmanın olsun” demişlerdir. Vefa, sadece asil ruhlu insanlarda bulunan bir özelliktir. Vefası olmayan, duygularını istismar eden ahmak adamdan uzak durmalısın.
Kendisine yapılan bir iyilik karşısında, teşekkür etmeyen ve kendisinin yaptığı hatadan dolayı, özür dilemeyen insanlardan uzak durmalıdır. Çünkü teşekkür etmemek ve hatalarından dolayı özür dilememek, “iflah olmaz bir kibrin” göstergesidir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz de, (İnsanlara teşekkür etmeyen kimse, Allaha şükretmemiş olur) buyurmuşlardır...

28 Ağustos 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 176 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız