Kulaklarımızdan Silinmeyecek

Arzu KÖYLÜOĞLU

Arzu KÖYLÜOĞLU

Boğazıma düğümlendi kelimeler. 10 yaşındaki çocuğun çaresizliği, feryadı. Annenin hayata tutunma çabası. Silinmeyecek o sesler kulaklarımızdan. İçimize oturdu. Ne küfür ne beddua bitirmeyecek bu lanet olası cinayetleri. Bitmeyecek güçsüzlüğünü, vahşiliğini kadından çıkaran erkek müsveddeleri. Kim saracak o kız çocuğunun yaralarını, kim bunun hesabını verecek ona?

Nasıl silinecek o görüntüler beyninden? kim inandıracak her erkeğin babası gibi olmadığına? Hala iyi insanların var olduğu gerçeğini kim kabullendirecek ona? Bıçak taşımak cüzdan taşımak gibi normal bir hal mi aldı? Ne zaman dur denecek sokakta, evde, cafede yaşanan cinayetlere?  İyi halden aramızda dolaşan katiller yalnızca kadına değil topluma zarar veriyor. Koruyun kollayın artık kadınları. Saçımızın teline zarar gelse, tırnağımıza taş değse müebbetle başlayan cezalar verin. Verin ki buna cüret edemesinler. İlk değil evladı önünde bıçaklanan öldürülen dövülen sürüklenen kadınlar. Nil Karaibrahimgil ne güzel anlatmış: “ Annelerinin kral babalarının paspas yaptığı çocuklar bunlar. Kadınlarla konuşmayı, anlamayı, anlatmayı bilmiyorlar. Bir kadın tarafından terk edilmeyi, vazgeçilen olmayı, istenmeyen olmayı bilmiyorlar. Bir kadının korkularını, endişelerini hissetmiyorlar. Annelik hakkında fikirleri bile yok. Tek anne biliyorlar, o da kendilerini tahta çıkaran anneleri.” Yazısında ne şahane anlatmış. Lütfen cinsiyet ayrımı yapmayın. Sen erkeksin,  erkeğim benim demeyin. Sevginizi aşılayın, bulaştırın ona. Bulaşsın ki o da nesillere taşısın.  Ben bu yazımı yazdığımda Emine Bulut cinayetinin üstünden 5 gün geçmişti. Hala bir kanun, yasa çıkmadı. Mekanı cennet olsun..

Festivaller

Aslında ilk başlığım buydu. Güzel şeylerden bahsetmek istemiştim ama bir kadın olarak ilk kadın cinayetlerini yazmak istedim. Memleketimde bu yıl çok güzel festivaller oldu. Merkez olmak üzere ilçelerde şahane festivallere Çamlık TV aracılığıyla şahit oldum. Ben festivallere bayılırım. Karış karış festival gezerim Portakal Çiçeği Festivali, Bağ Bozumu Festivali muhteşem festivallerdi. Hem memleketi hem esnafı canlandırıyor. Çoluk çocuk bayram yerine dönüşüyor şehir. Hep ediğimiz gibi sanatla gelişiyor, aydınlanıyor.

Son festivallerden biri de Motorsiklet festivaliydi. Sorgun Motosiklet Kulübü Başkanı Nihat Alan. Sevgili Nihat amcam arayıp sunuculuk yapmamı istedi. Onure oldum ama bazı aksiliklerden dolayı katılamadım. Kendisinin affına sığınıyor, tekrar özür diliyorum.  Türkiye’nin tanınmış motokrosçuları   katıldı.   Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar ve Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci’nin katılımlarıyla muhteşem bir festival oldu.  Kamp ateşleri, konserler, motosiklet gösterileri ile unutulmaz bir festival olmuş.  Nihat Amca ‘amacım ilçemizi tanıtmak’ demişti. Şahane bir tanıtım olmuş. Onu yürekten kutluyorum.  Çabasını, dinamiğini, enerjisini, uğraşını ne tatlı bir insan ne kalender. Eşi Hatice teyzem de öyle hanım hanımcık. Ve  festivalde Nihat ve Hatice teyzemin torunu Mustafa Koç Sanat Merkezi öğrencimiz minik Duha’mız da sahne aldı sazıyla. Yeteneğini  konuşturdu. Keşke herkes Nihat amca gibi olsa. Memleketi için çabalasa, adını duyursa, uğraşsa, hiç vazgeçmese. Nihat amca hepimizi cebinden çıkarır.  Allah ona sağlık sıhhat versin, ailesinin başından eksik etmesin. İyi ki varsın Nihat amcacım.

Dipnot: Pençe-3 operasyonunda şehit düşen Boğazlıyan Eğlence köyü nüfusuna kayıtlı veteriner Yunus Şahin’e ve tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

28 Ağustos 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 740 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız