Sosyal Miyiz?

Eda DEMİREL

Eda DEMİREL
  • eeedayildirim@gmail.com

Her yaptığımızı, her hareketimizi sosyal medyada paylaşır olduk. Sürekli birilerine gösterme, birileri tarafından beğenilme arzusu içerisindeyiz. Öyle ki insanlar yaşamlarına son verirken canlı yayın yapmaya başladı. Bu beğendirme, beğenilme ve takip edilme arzusu had safhaya ulaştı. Andy Warhol’un  “Gelecekte bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak”  demişti. Bu sözün şimdinin popüler kültüründe hayat bulduğunu görüyoruz. Ölü ya da diri bir şekilde sosyal medyadayız. Peki sosyal miyiz gerçekten?

Vermemiz gereken tepkileri, sosyal medyadan vermeye başladık. Telefonlarımızda hayatımızı sürekli paylaştığımız onlarca uygulama mevcut. Son olarak ‘duyarlı’ bir vatandaş Emine Bulut cinayetinde, onlarca insanın içerisinde olayı cep telefonuyla görüntüledi. İşin garip tarafı görüntülerde hiç kimse kadına yardım etmiyor.  Aslında olayın başka bir boyutu da var. Emine Bulut’un görüntüleri, ülke gündeminde bomba etkisi yarattı. O görüntüler olmasa belki de ‘sıradan’ bir ‘kadın cinayeti’ olarak üstü örtülecekti. Sıradan diyorum çünkü, birçok kadın bir şekilde öldürüldü, katilleri ise iyi hal indirimleri bile aldı. Gerçi Emine Bulut’un katili henüz cezasını almadı ama belki o görüntüler olmasaydı ‘namusumu temizledim. Beni tahrik etti, hakaret etti’ diyerek iyi hal indiriminden faydalanacaktı. Yukarıda da belirttiğim gibi henüz cezası belli olmadı. Umuyorum ki en kısa zamanda en ağır cezayı alır.

Sosyal medyadan buralara kadar geldik. Malum gündemimiz sosyal medya aracılığı ile şahit olduklarımız. Bunlar sadece gördüklerimiz. Teknolojinin iyi kullanımı bazen göremediklerimizi görmemizi de sağlıyor. Sonuç itibariyle şunu söylemek istiyorum. Kendimizi birilerine beğendirmek, alkış almak, tebrik edilmek zorunda hissetmeyelim. Zorunda değiliz çünkü..

28 Ağustos 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 197 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız