Şiddetin Önü Kesilmiyor

Eda DEMİREL

Eda DEMİREL
  • eeedayildirim@gmail.com

Gün geçmiyor ki bir şiddet haberi daha almayalım. Yazmaya başladığımdan bu güne hemen her gün Emine Bulut cinayetini yazıyorum.  Aklımdan çıkmıyor. Katili ceza alsın, unutulmasın, unutturulmasın. Birileri yanlış insanları örnek alıp da aynı suçları işlemesin. Aynı cehennemi başka kadınlara da yaşatmasın diye çabamız. Ama ne yazık ki, yine bir kadına şiddet olayı, cinayete teşebbüs haberi aldık. Hem de burada, yanı başımızda. Çadırardıç Köyü’nde bir şahıs imam nikahlı eşini bıçakladı. Kadının durumu ağır, bıçaklayan da tutuklanıp ceza evine gönderildi.

Şiddet her an her yerde başımıza gelebilir. Çok da güvenli bir toplum olmadığımız ortada sanırım. Eşinden, eşinin babasından, kardeşinden, kendi babasından ailesinden şiddet gören kadınlar hemen her gün haberlere çıkıyor. Benim en çok tuhafıma giden olaysa kadının kadına uyguladığı şiddet. Burada sadece fiziksel şiddetten bahsetmiyorum.  Psikolojik şiddet işin bambaşka boyutu. Söylemler, hakaretler daha farklı bir hale sokuyor insan yaşantısını.

Yani demem o ki, bu şiddetin önüne nasıl geçilir, neler yapılır bilmiyorum. Eğitim mi? vicdan mı? Allah korkusu mu? Ne olması gerekiyor? Ya da toplum olarak neyi eksik bırakıyoruz da bu tür haberleri alıyor, olayları yaşıyoruz? Ülkece cinnetin sınırında mıyız? Tedavi mi olmamız gerekiyor? Bu ve buna benzer onlarca soru geçiyor aklımdan da bir türlü cevap bulamıyorum. Bu cevapları kim verecekse lütfen bizi de soru işaretleri ile bırakmasın da ne yapmamız gerekiyorsa yapalım.

DAVET

Son olarak Yarın Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Yozgatlı Kadınlar Facebook Grubu destekleri ile saat 17.00’da Yimpaş alışveriş merkezi önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulan yürüyüşün ardından basın açıklaması yapılacak. Yürüyüşü düzenleyenler tüm Yozgat’ın desteğini bekliyor, duyurmuş olayım.

30 Ağustos 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 1473 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız