Yozgat’ta İkinci Bir Üniversite

Mustafa YILMAZ

Mustafa YILMAZ

Şehrimizde iki üniversite olmasını ister miydiniz?

Düşünün 21 bine yakın bir öğrencisi olan ikinci bir üniversite…

Kim bunu düşünür?

Yada şehrimiz çok küçük ikinci üniversiteyi bizim ilimize açmazlar dediğinizi duyar gibiyim.

Ama geçenlerde bi sosyal medya hesabında bir gazete gördüm ve ne yalan söyleyim çok ama çok şaşırdım. Yozgat’ın ileri gelenlerinden bir iş adamı çıkmış tam tamına 2 bin dönüm arazi bağışlamış sırf üniversite açılsın diye. Ben böyle bir babayiğit tanımadım siz tanıyorsanız buyurun…

Haberin detaylarını paylaşacak olursak. Hürriyet Orta Doğu Anadolu gazetesinin 23 Aralık 1977 yılındaki haberine göre Muhsin EYÜPOĞLU adında bir hayırsever Yüksek İslam Enstitüsü Kurma ve Yaşatma Derneğine Yüksek İslam Enstitüsü binasını kurmaları için tam tamına 2 bin dönüm arazı bağışlamış.

Tabi aklımızda deli sorular?

Arazi nerede?

Bu arazi var ise şuan üzerinde ne gibi yapılar var?

Ve o yıllarda ki vizyon şimdi neden ilimizde yok?

Arazi bağışını bir kenara bırakıp bu koca yürekli Muhsin Amcamıza teşekkür etmek istiyorum. Düşünün ki o dönemde bu gibi iş adamalarının ilimiz için yapmaya çalıştıklarına bakın. Neden şimdi biz üzerimize ölü toprağı örtüp ilimizi daima küçümsüyoruz. Çevre illerinde böyle bir girişiminin o dönemde olma ihtimali sıfır. Ama ilimizde ikinci üniversite fikrini ortaya atan insanlar yaşamış. Bu vizyonun tekrardan ilimizde canlanması ve asıl o zaman hep beraber kalkınmamız olacaktır. Unutmayalım ki şehirler için eğitim ocakları bacasız sanayiler demektir. İlimiz içinde kalkınma doğru eğitim adımları ile olacaktır.

Gelelim asıl sorulara. Bu İslam Enstitüsü adında kurulacak üniversite neden kurulmadı. Dönemin valisinin katıldığı ve devlet tarafından desteklenen bu proje ne oldu da atıl duruma düştü. Eğer haber gerçekse ve o dönemde bir dernek kurulup yardımlar araziler toplandı ise …Bu sorular ile birlikte başta bu dernek olmak üzere bu konuyu ilgilendirenlerin bir açıklama yapması gerektiği düşüncesine sahibim.

Teşekkürler Muhsin EYÜPOĞLU…

31 Ağustos 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 1188 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız