İçler Acısı Bir Durum

Arzu KÖYLÜOĞLU

Arzu KÖYLÜOĞLU

Geçen haftalarda ki yazımda Araştırma Hastanesinin yeni bina olmasına rağmen yeterli temizliğin yapılmadığını ve hastanede enfeksiyon olduğunu yazmıştım.
Çoğu bölümün eksik olduğunu, yeni doğan ünitesi olmadığı için yeni doğan bebeği ambulansla Kırıkkale’ye götürürken ambulansın kaza yaptığı ve ön koltukta oturan hemşirenin ağır yaralandığı haberini okudum. Çok geçmiş olsun diyorum buradan.
Bugün ki yazmak istediğim sürekli duyduğum rahatsız olduğum bir konu var. Hastanenin önünde hasta insanlar otobüs beklerken otobüs insanları oradan almıyormuş üst geçitten karşı yola geçmelerini söylüyorlarmış.
Neden?
Bu durum arabası olmayan hastaya, yaşlıya zulüm değil mi? Bu merdivenleri nasıl çıkıp karşı yola geçecek bu insanlar, neden mağdur ediliyor bu insanlar, taksi tutsak 45 TL ödüyoruz diyorlar. Yetkilileri aramışlar ama belediyenin ulaşım hizmetleri müdürünün oradan yolcu alınmaması talimatı verdiği söyleniyor. Ulaşım hizmetleri müdürünü arayınca orası kampüs alanı, onu üniversite çözecek demiş.
Ulaşım müdürü gelip bakmış incelemiş sonuç; sonuç yok. Bu kadar basit bir konu nasıl kördüğüm oluyor anlamıyorum. O onun üstüne o onun üstüne atıyor. Bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık oluyor. Mağdur insanlardan biri diyor ki ben kendi kent kartımla toplayım yetkilileri 1 numaralı hatta bindirip getirmeye razıyım. Paraları benden yeter ki incelesinler çözüm bulsunlar diyor.
Sadece hastalar değil, arabası olmayan hemşireler, hastane personeli de şikayetçi bu durumdan. Düştüğümüz şu hale bakın. Küçük şehirde çözüm odaklı hiçbir iş yok. Herkes üstünden atıyor, kimse kafa yormuyor, çözüm üretmiyor, gelen şikayetleri kulak ardı ediyor. Kışın ne yapacağız peki? O buzlu üst geçit merdivenlerini oturarak mı ineceğiz, kolumuzu bacağımızı kırıp otobüs değil ambulans mı bekleyeceğiz? Halkı mağdur etmeye kimsenin hakkı yok.
Buradan yetkililere sesleniyorum. Buna kim çare çözüm bulacaksa lütfen bir an önce bulsun. Sağlık sorunuyla hastaneye giden insanlar bir de ulaşım sorunuyla karşılaşıyor. Biz bu şehirde yaşam kolay derken siz zorlaştırmayın. Huzur şehri derken canımızdan bezdirmeyin. Bir çözümü bir çaresi olmalı artık. Geç kalınmamalı böyle saçma bir şey olabilir mi olur. Otobüs önümden geçecek beni almayacak karşı yola geç diyecek, oradan alacak. Amaç nedir, bu benim mantığıma, aklıma, vicdanıma sığmıyor.
Hasta insanlara, yaşlısına, çoluğunu çocuğuna eziyet bu şehir içi ulaşım insan hayatını zorlaştırmamalı. Ulaşım konusunda sıkıntılıysa bir şehir geri kalmışlık seviyesindedir. Böyle bir şehirde yaşamak insanı strese sokar. Yürüyebilecek mesafede değilse gideceğimiz yer otobüsle minibüsle gideceği yerin önünde inmek ister insan. Yozgat yürünebilecek mesafede bir şehir. Çoğu yere yürüyerek gidebiliyoruz toplu taşıma araçlarını çok nadir kullanıyoruz. ,
Araştırma hastanesi yürüyebilecek bir mesafede olmadığı için toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Kırk yılda bir bindiğimiz toplu taşıma araçları da bunun hakkını versin lütfen. Bu konuda şoförleri suçlamıyorum. Kim sorumluysa ona sesleniyorum ben artık bu şehir gelişsin, büyüsün istiyorum. Medeniyet koksun istiyorum kimse kaçmasın sıkılmasın istiyorum bahane bulanların burun kıvıranların gözüne sokmak istiyorum.
Bu şehri sorunsuz bir şehir olsun istiyorum hep ileri gitmek istiyorum çok mu şey istiyorum.

4 Eylül 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1276 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız