Cihan Padişahını Titreten Mektup!

Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ
  • camlikgazetesi@gmail.com

Devlet adamlarının istişare edebilecekleri alimlerin olması ve onlarında hiç çekinmeden doğruları söylemeleri ne büyük bir nimettir.

İmam-ı Rabbani Hazretleri bu hususta buyuruyor ki: Dünyalık peşinde olan din adamlarının sözlerini dinlemek, kitaplarını okumak zehir yemek gibi zararlıdır. Kötü din adamlarının zararları bulaşıcıdır.

Cemiyetleri bozar, milletleri parçalar. Tarihte İslam devletlerinin başlarına gelen felaketlere hep kötü din adamları sebep oldu. Devlet adamlarını doğru yoldan bunlar saptırıp Avrupalıların ‘’Büyük Türk, Muhteşem Süleyman ‘’lakaplarını verdiği Kanuni Sultan Süleyman Han büyük alim ve veli Beşiktaşlı Yahya efendi ile süt kardeşti .Bu mübarek zat bir gün atıyla giderken iki papaz yolunu keser. Atın yularını tutup şöyle derler: Yahya efendi Yahya efendi! Söyle bakalım sizin dininizde ölülerden vergi almak var mıdır ?

Mübarek şaşırmış bir halde cevap verir :

‘’Hayır böyle bir şey yoktur.ama sizin sultanınız bizim ölülerimizden bile cizye alıyor bu nasıl oluyor? ‘’ Bunun üzerine Yahya efendi hemen padişaha bir mektup  yazar . Mektupta çok ağır ifadeler vardır ‘’Oturduğun o taht sana haram olsun  zulmün ölülere bile ulaşmış da haberimiz yok bu yaptığın zulüm nedir ?Derhal o tahtı terk et .’’Koskoca cihan padişahı bu mektubu alır almaz derhal yanındakilerle beraber yola çıkıp Yahya efendinin Beşiktaşta ki dergahına gelir. ‘’Hayırdır ağabey! Ne suç işlemişim acaba diye sorar? Yahya efendi hala celallidir .’’Daha ne olsun memurların gayrimüslim vatandaşların ölülerinden bile cizye alıyormuş !Böyle zulüm olur mu ?Padişah hemen yanındakilere sorar ve bir ihmal olduğunu ,kayıtları yenilettirir fazla alınan vergileri hepsini iade ettirir ve helallik diler .Kanuni Sultan Süleyman Han bu arada tahtada oturmaz .Memurlarımın bir hatasıdır diye mazerete de sığınmaz ve doğruca’’ Yahya efendiye gidip dediklerini hallettim şimdi tahtıma oturabilir miyim, ağabey ?’’ diye sorar. Bir gönül sultanı bir cihan sultanına emreder’’ Git artık nasıl oturuyorsan otur sen bir cihan sultanısın bunun gereğini hakkıyla yerine getir .’’

Koca Kanuni dergahtan ayrılır. Kendi ülkesinde kendisini ikaz edecek böyle alimler bulunduğu için şükreder ve gözyaşlarını da tutamaz !

Gördünüz mü cihan padişahını gurur ve kibir yok sevgi ve inanç var. Burda saygı var kibir yok,  gurur yok .Allah korkusu var gerisini siz yorumlayın…

11 Eylül 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 163 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız