Okullarımız ve Çocuklarımız

Mustafa YILMAZ

Mustafa YILMAZ

Yeni eğitim öğretim dönemi bu hafta başladı. Hem ailelerde hem de çocuklar da yenimi yeni bir heyecan ile başlayan eğitim-öğretim dönemi oldu. Bu sene çocuklarımız ve öğretmenlerimiz için ufak ama önemli değişiklikler oldu. Bunların başında okullarımız bir hafta erken açılması. Kasım ve nisan ayları olmak üzere ara tatillerin konulması. LGS sisteminde ki aksaklıklar giderilerek meslek liseleri daha da tercih edilebilir hale getirilmesi gibi yenliklerden bahsedilebilir.

Ama değişmeyen ve sürekli artan bir durum da benim dikkatimi çekti. İlk haftalarda öğrencilerden çok aileler sanki yeniden okula başlamış gibi hissettim. Okul önlerinde çocuktan çok veliler vardı.

Aileler olarak koruyucu bir tutuma sahip olmamız çok güzel ancak çocuklarımızı özgür bırakmaz bırakamaz isek ilerleyen yaşlarda kendini ifade edemeyen, gelecekte ne olmak istediğini bilmeyen, sürekli ağlamaklı modda her şeyi isteyen ama hiçbir şeyden mutlu olmayan nesiller yetiştirme yolunda emin adımlar ile ilerliyoruz. Çocuklarımızın iyiliğini isterken aslında onlara çok fazla kötülük yapıyor olabiliriz.

Aileyi bir halka olarak düşünelim. Anne ve baba bu dairesel halkayı oluşturan kişilerdir. Halkanın büyüklüğü küçüklüğü tamamen o aileye bağlı kalacak şekilde planlanmalı. Bazı aileler bu halkayı çok sık bazıları çok büyük tutabilir. Bu durumu ailenin olmazsa olmaz kuralları oluşturmalı. Ve çocuk bu halka içerisinde özgürce dolaşmalı. Ancak bu halkaya yaklaştığında veya aşmaya çalıştığında bu çizgilerinin olduğunu bilmeli ve yaşamını ona göre şekillendirmelidir. Diğer durumlarda çocuk kendini çok özgür hissettiğinde ergenlik dönemine geldiğinde kontrol edilemeyen bir birey haline gelecektir. Hangi kuralı korsanız koyun sürekli çatışma içerisinde olacağınız bir çocuk yetiştirmiş olabilirsiniz.

Keşkeler ile yaşamaktansa zamanında tedbir alınmalıdır. Unutmayalım ki her şey yerinde ve zamanında güzeldir.

Okul heyecanınız ile birlikte çocuklarımız ile yeni bir dönemi planlarken bu durumlara dikkat eder isek çocuklarımızda ailelerimizde sene içerisinde çok rahat edeceklerdir.

13 Eylül 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 827 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız