Neden çift taraflı kullanmalıyız?

İşitme kaybı kişinin hayat kalitesini meslek hayatındaki başarısını ve psikolojisini doğrudan etkileyen bunun yanı sıra beyinsel aktiviteleri kısıtlayarak kişiyi sosyal hayattan soyutlayan bir kayıptır.
Tam olarak bu sebeplerden ötürü doğru sayıda ve özellikte işitme cihazı kullanmak kişinin genel yaşam standartlarına ve sağlıklı bir birey olmasına doğrudan etki etmektedir.
İşitme temel prensipte çift taraflı bir beyinsel aktivitedir.
Sesin yönü ve kaynağını belirlemek için çift taraflı işitebiliyor olmak çok önemlidir.Örneğin ; sağ kulağında işitme kaybı olan bir kişiye arkasından seslenirseniz size soldan dönecek ve hafifçe olduğunuz yöne eğilecektir.Bu durum sadece tek taraflı işitme kayıbı halinde değil, çift taraflı kayıplı insanlarda da mevcuttur.Tek fark çift tarafta kayıbı olan insanlar kaybın daha az olduğu taraftan size dönerler.
Çift taraflı işitme kayıplarında gerek devletten alınan rapor dahilinde gerekse maddi kaygılarla hastalarda tek cihaz kullanma eğilimi bulunmaktadır.Fakat ilerleyen süreç daha önce defalarca kez göstermiştir ki çift taraflı işitme kayıplarında cihazlanan kulak yarar sağlarken cihazlandırma yapılmayan kulağın işitme eşikleri gitgide düşmüş ve kayıp totale yaklaşmıştır.
Çift taraflı işitme cihazı kullanımı normal işiten birey standartlarına en yakın yaşayacağınız deneyim olmakla birlikte beynin doğru uyarılmasını sağlayarak psikolojiyi ve hayat kalitesini arttırmaktadır. 
Maddi kaygılar ya da cihazın görünürlük kaygısı sizi endişelendirmesin, Yozgat işitme Merkezi olarak temel prensibimiz işitme kaybınıza ve hayat standartlarınıza uygun cihaz seçimi ve uygulaması ile sizi işitememe kabusundan kurtarmaktır.

8 Şubat 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 777 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız