Batı ve İslamofobi - 2

Kemal Emre AKDERE

Kemal Emre AKDERE
  • camlikgazetesi@gmail.com

İSLAMOFOBİ
Bu Kelimeye Terim acısından baktığımızda ise şunu anlamaktayız, "İslam korkusu (fobisi)" demektir. Anlam olarak İslam'dan ve Müslümanlardan korkma, çekinme içgüdüsünü ifade eder.
Kelime ilk kez 1991 yılında kullanılmıştır, 11 Eylül saldırılarıyla gündeme daha yoğun bir şekilde getirilmiştir. Bugün İslamofobi dendiğinde hem İslam dinini tanımamaktan kaynaklanan bir korku, hem de bu korkuya dayanarak Müslümanlar'a karşı ayrımcılık yapılmasının meşru görülmesi akla gelmektedir.
Bu korku ve ayrımcılığın tarihi köklerine baktığımızda ise, ta İspanya'da Endülüs'ün İslam tarafından fethedilmesine kadar gerilere gidebiliriz. Haçlı seferlerine asker bulmak isteyen kilise mensuplarının yaptığı propagandalara, fikir zemini Hristiyanlığa karşı tehditler ve tehlikeler üzerinde oluşturulmuş olan "İslamofobi", İslam ile Hristiyanlar arasındaki ilişkilerin, tanışıklığın yaygınlık kazanması ile yüzyıllar içerisinde azalmış iken son yıllarda yeniden gündemde yerini almıştır. Bu gündemdeki yerini Huntington'un ünlü "Medeniyetler Çatışması" makalesiyle de desteklenmiş, İslam'ı Batı için bir potansiyel düşmanlık odağı olarak lanse etmesinin yanı sıra İslam ülkelerinin siyasi, askeri, ekonomik olarak güçsüzlüğünün devamı için oluşturulacak propaganda malzemesi olarak da İslami fobi devam ettirilmek istenmektedir.
Özellikle 11 Eylül 2001 tarihinde New York'taki "İkiz Kuleler" saldırılarından sonra Hıristiyan dünyasında ki ‘tehlikeli lobiler’ fırsat kollamış ve daha önceki yabancı düşmanı ırkçı eğilimleri giderek bir paranoyaya dönüştürmekle yeterlide kalmamışlardır…
Batı'da İslam'ın yayılmasına karşı, kültürel, teolojik, askeri ve politik tehditler yaratıldığını, bu tehditlerin de günümüzde İslam dinini karalamaya dönüştürülerek İslamofobi'nin yükseldiğini söylemek mümkündür.

8 Şubat 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 839 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız