Senin, benim, bizim problemimiz...

Dilara BATUR

Dilara BATUR
  • camlikgazetesi@gmail.com

Gençlik problemi nedir, bu gençlerin derdi nedir?" 
Bunlar hakkında konuşmak istiyorum bugün. Gençlik problemi dediğimizde aklımıza birçok şey gelebilir. Bunları işsizlik, yoksulluk, çocuk yaşta evlilik, engelli gençlik, intihar, suça yönelme, şiddet, zararlı madde kullanımı, iletişim araçlarına bağımlılık olarak sıralamak mümkündür. 
Peki bunların başında ne gelir? 
Bana göre gençlik problemlerinin odak noktalarından biri işsizliktir. Eğitimini tamamlamış her genç çalışarak hayatını kazanmayı ve geleceğini oluşturmayı hedefler. İstediği bir işe sahip olmak, var olan potansiyelini kullanmak her gencin ortak amacıdır. İşsizlik, toplumun geneli için bir problem olsa da bundan en çok etkilenen genç kesimdir. 
Eğitime verilen önem her geçen gün artmakta ve bunun yanında üniversite sayıları da artmaktadır. Fakat istihdam yetersizliği eğitim görmüş işsizleri de beraberinde getirmektedir. Yıllarca emek veren, emeğinin karşılığını bir gün alacağı hayaliyle mezun olmayı bekleyen bir çok genç kendi alanlarında çalışma imkanı bulamadığı için  ve yaşamını devam ettirebilmek için başka alanlara yönelmek zorunda kalacaktır. İşsizlik aslında birçok problemi de beraberinde getirmekte. İşsizlik sebebiyle insanlar ailelerinden uzaklaşıyor, boşanmalar artıyor, huzuru yanlış yerlerde aramaya başlayan bir kesim ortaya çıkıyor ve beraberinde kaybolan bir gençlik... 
İşsizlik beraberinde yoksulluğu getirecek ve yeni bir problem daha orataya çıkacak. Tabi ki yoksulluk da işsizlik gibi sadece genç kesimde görülen bir problem değil fakat bu durumdan da en çok etkilenen yine genç kesim. 
Peki gençlerin emeğinin karşılığını alamamasının altında yatan sebepler nelerdir? Bütün bunlara ek olarak olaya bir diğer pencereden bakacak olursak bütün kapılar bize yine imkansızlıkları gösteriyor. Tabi ki genç kesimin tamamı üniversite eğitimi almış kişilerden oluşmuyor ama onlarda da durum okumuş işsizlerden pek farksız görünmüyor. 
Yozgat'tan yola çıkacak olursam hepinizden küçük bir isteğim var. Lise Caddesi kaldırımlarında yürürken etrafınıza bir göz gezdirmeiniz rica ediyorum sizlerden. Eğitim görmüş ya da görmemiş birçok genç işsizlik nedeniyle hedefleri olmadan o kısacık Lise Caddesi kaldırımlarında nereye gittiklerini bilmeden yürüyorlar. Bu gençlerin elinden tutacak, onlara bir hedef belirleyecek insanlar tanıyor musunuz? Tanıyorsanız eğer bir elinizin parmaklarını geçiyor mu bu sayı? Bu gençler onların elinden tutacak insanlar olmadığı için çalışıp hayatlarını kazanamadıkları için yanlış yollar, yanlış seçimler yapıyor olabilir mi? 
Biz her gün göç veren bir il olarak onlara iş imkanı sağlayalım ki artık göç vermeyelim, huzur içinde yaşamayı öğrenelim. Çünkü çalışmak huzuru beraberinde getirir; sıkıntıyı, kötülükleri ortadan kaldırır.

15 Şubat 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 932 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız