Kodlu-Yoz

Kemal Emre AKDERE

Kemal Emre AKDERE
  • camlikgazetesi@gmail.com

Ülkemizin yaş ortalaması 28.8 yani genç olarak niteleyebileceğimiz bir ülke nüfusuna sahibiz.Fakat genç nüfusumuzu efektif olarak kullanabilmek noktasında büyük bir problem yaşıyoruz.
Gençlerimizin sahip olduğu potansiyellerin farkına varmak ve onları ortaya çıkarmak noktasında gerek eğitim sistemi gerekse gençlere bakış açımızla alakalı bir takım sıkıntılar var.
Bunun en göze çarpan örneği toplam ülke nüfusu bizim bir İstanbul'umuzun dahi etmediği ülkelerin olimpiyat başarıları vs. Gençlerimizin kültürle, sanatla, sporla, teknolojik gelişmelerle iç içe olması, projeler üretmesi ve en önemlisi yaptığı işi sevmesi bizim gelecek noktasında teminatımız olacaktır. Bu günlerde benimde basından takip ettiğim teknoloji alanında güzel bir proje başlatıldı Yozgat'ta. Türkiye'de sadece dört ilde devam ediyor olan ama çoğalmasınıda gönülden temenni ettiğim 'Kodlu-Yoz' isimli bir bilişim projesi. 
'Seyirci kalma harekete geç' sloganıyla Yozgat'ta görev yapan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenleri tarafından başlatılmış olan projeyle merkez ve tüm ilçelerimizde öğrenim gören gençlerimizle bilişim sistemleri, kodlama, algoritma ve robotik alanlarında yeni dehalar yetiştirebilmek hedefleniyor. 
Bu sayede teknoloji bağımlısı haline gelen ve istekli gençler bu atölyelerde aldığı eğitimlerle özgün yazılımlar geliştirip, robotik programlar öğrenecek, yarışmalarda ilimizi en iyi şekilde temsil edeceklerdir.
Projenin internet sitesinden edindiğim temel hedeflerinden de kısaca bahsetmek istiyorum.
Bu projede sosyoekonomik farklılıkların hiçbir önemi yok. Genç kardeşlerimize herkesin kodlama yapabileceği farkındalığı kazandırılıyor. 
Analitik düşünmeye zorlanan genç beyinler bu sayede olaylar karşısında sebep-sonuç ilişkisi kurabilme yetisi kazanıyorlar. 
Aynı Zaman'da interaktif şekilde yapılan çalışmalar sayesinde takım ruhu özelliği kazandırılıyor.
Gelecek adına çok önemli bulduğum ve heyecanla takip ettiğim projenin bütün katılımcılarını, öğretmenlerini ve yetkililerini kutluyor; böylesine bir projenin ilerleyen yıllarda ülkemiz adına çok olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.

21 Şubat 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1077 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız