Meniere hastalığı nedir ?

Meniere hastalığı, belirti veren ancak sebebi net olarak ortaya konulamamış iç kulak sıvılarının basınç artışıdır.

En önemli bulgusu belirli periyodlar halinde gelen baş dönmesi ataklarıdır. İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının sebebi genellikle belli değildir.

Ancak sıvı üretiminin atılımdan fazla olması yahut iç kulak sıvılarının boşaldığı kanallarda tıkanıklık olması ile basınç artışı gelişebilir.

Meniere hastalığının sıklığına ilişkin fikir birliği yoktur.  Her yaşta görülebilmesine rağmen 40-60 yaş aralığında daha sık görülür. Türkiye için ortalama yaş 48’tir. 

Çift taraflı olgulara rastlanma sıklığı %20 civarında olsa da takiplerde bu oranın yükseldiği görülmüştür.  

Tedaviyi planlarken tek taraflı mı iki taraflı mı olduğu önemlidir. Hastalığın  tespitini hekime  gitmeden önce  de belirtilerinden  tespit edebilirsiniz.

En büyük belirtisi baş dönmesidir. Yürürken ve ayaktayken sanki kendinizi sağa  veya sola doğru gidiyor  gibi hissedebilirsiniz  bu bulgulardan biri de sizde var ise en yakın hastanede kbbpolikinligine başvurmanız  gerekir.

En büyük tedavisi de ilaçlı tedavidir.

 Atlatması biraz uzun sürebilir   biraz sabır  birazda  hekim  tarafından  verilen ilaçlar  düzenli şekilde kullanıldığı  zaman atlatılacak bir hastalıktır. Hayırlı ve sağlıklı  günler dilerim.

22 Şubat 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 879 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız