Yozgat'ta kadının adı yok!

Her gün ortalama 3 kadının erkek şiddeti sonucu öldürüldüğü ülkemizde öncelikli olarak konuşmamız gereken temel mesele kadının toplumsal  hayatta  yaşadığı  cinsiyet eşitsizliği durumu olmalıdır. Eğer bu ülkede her gün kadınlar öldürülüyor ise bu kadın cinayetlerinin altında yatan temel sebep  kadını erkekle eşit görmeyen kadını erkeğe ait bir  “mal” olarak gören ataerkil zihniyettir. 
Kadın toplumsal hayata erkek ile eşit koşullarda katılmalı, çalışmalı ve üretmeli. Bu açıdan toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ülkemizdeki durumu net bir biçimde ortaya koymalıyız. 
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı  geçen günlerde “ Karşılaştırmalarla 81 il için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi 2018” adlı araştırmasını yayınladı. Bu araştırma da İl bazında dört temel kriter temele alındı: 1) Sağlık( Ergen doğurganlık oranı) 2) Eğitim( 25 yaş üstü lise mezuniyet kadın oranı) 3) Belediye meclisinde ve yerel meclislerde kadının temsil oranı 4) Kadın istihdam oranı( Kadının iş gücüne katılım oranı). Bu kriterler göz önüne alındığında Kadın- Erkek eşitliği açısından en iyi durumda olan 10 ilimiz şunlar: 1) İstanbul 2) Rize 3) Ankara 4) Bursa 5) Tunceli 6) Bolu 7) Antalya 8) Eskişehir 9) Düzce 10) Kocaeli Gelelim Türkiye’nin kadın- Erkek eşitliği açısından 81 il içerisindeki en kötü 5 ile: 77) Muş 78) Niğde 79) Yozgat 80) Afyon 81) Ağrı. Gördüğünüz üzere Kadın- Erkek eşitliği noktasında ilimiz Yozgat 81 il içerisinde 2018 verilerine göre 79.sırada bulunuyor. Yozgat’ın 2014 yılından bu yana yapılan 81 il içerisinde 79.sırada yer almaya devam ediyor.  
Yozgat’ın 79.sıra yer almasına sebep olan temel veriler şunlar: Belediye genel meclisinde kadının temsil oranı % 1,87 , Toplam doğumlar içinde ergen doğurganlık oranı binde 85,09, Kadın istihdam oranı % 9,82 , Kadın lise mezuniyet oranı % 16,84. Görüldüğü üzere Yozgatlılar olarak ilk önce düşünmemiz gereken yukarıdaki verilerin olumlu yönde değişmesini sağlamak olmalı. Yozgat 81 il içinde 79.sırada olmayı hak eden bir il olamaz. Yozgat’ı yöneten siyasi ve bürokratik kadro Yozgatlı kadınların toplumsal hayat içerisine katılımını sağlayacak politikalar ortaya koymak durumundalar. Başta valilik, Belediye , Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü, kadın sivil toplum örgütleri bir araya gelerek  Yozgat’ta yaşayan kadınlara dönük yerel politikalar üretmenin yolunu aramalılar. Yozgat‘ta kadınların toplumsal hayata katılımını sağlayacak, sağlık ve eğitim alanlarında kadınların sorunlarını çözmek amaçlı bir Kadın Çalıştayı acilen toplanmalı. Yozgatlı kadınların yaşadıkları çok çeşitli sorunlar bu toplantıda tüm ayrıntıları ile değerlendirilmeli ve kadın sorunlarının yerel ölçekte çözülmesi adına başta kamu kurumları olmak üzere sivil toplum örgütleri misyon üstlenmeli. Her 8 Mart’ta kadınları avutmak maksadıyla söylenen boş sözler yerine Yozgat’ta kadınların yaşadıkları sorunlar gündeme getirilmeli. Neden Yozgat Bozok Üniversitemizde kadın sorunlarını araştıran ve çözümler üreten bir kadın araştırmaları merkezi kurulmasın? Çok sayıda kadın akademisyenin bulunduğu bir üniversite toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bu derece kötü durumda olduğu bir ilde kadın sorunlarına bu derece yabancı kalabilir mi? Şiddet gören Yozgatlı kadınların sığınabileceği kadın sığınma evlerinin kapasitesi yeterli mi? Şiddete maruz kalan bir kadın ilimizde bugün nereye ve nasıl başvuracağını biliyor mu? Bu soruları arttırmak mümkün fakat önemli olan Yozgat’ı yöneten kamu otoritesinin harekete geçerek kadınlar lehine iradesini ortaya koymasından geçiyor. 
Her gün en az 3 kadının öldürüldüğü bir ülkede kadın hakları ve eşitliği meselesini sadece 8 Martlarda değil her gün konuşmak durumundayız. Yozgatlı kadınların meselelerini derinlemesine tartışmaya açmalı toplumsal gelişimin ancak ve ancak kadın ve erkek eşitliğinden geçtiğini bilmeliyiz.

10 Mart 2018 Cumartesi tarihinde eklendi ve 739 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız