Oyun

Oktay YILDIRIM

Oktay YILDIRIM

Oyun derken kesinlikle oyun içinde oyunlardan bahsetmiyorum veya bahsetmeyeceğim. Bizimle ilgili bir durum değil.

Eski oyunlarımızı hatırlatmak, belki sizleri o günleri götürmek istedim.

İyi mi olacak, yoksa kötümü bilemiyorum. Belki üzücü şeyler hatırlayacaksınız. Üzer veya incitirsem şimdiden çok özür dilerim.

Her şeyden önce eskiden oyun oynamak için mutlak surette bir gurup arkadaşınızın olması gerekli idi. Çünkü hiçbir oyun şimdiki gibi tek başına oynanmazdı.

Bilye oynardık;

Bilye oynamanın kuralları ve şekilleri vardı. Tatbikî oyunlarında kendilerine has isimleri olurdu. Örneğin en çok oynanan oyunlar, Baş, Morris, karış ve kuyu idi.

Sarı, mavi, kırmızı, yeşil rengarenk ti bilyeler. Oyundan sonra onları annelerimiz bulmasın diye saklamak, temiz tutmak bir ayrıcalıktı. Bilyelere verilen değerler belki şimdilerde bilgisayarlara verilmiyor.

Yakan Top Oynardık;

Bunu genellikle okul bahçelerinde oynardık. Yine bu oyunda da kalabalık bir arkadaş gurubuna ihtiyaç duyulurdu. Oyunun en büyük özelliği çevik olmaktı.

Uzun Eşek Oynardık.

Bu oyun için hiçbir malzemeye ihtiyaç yoktu. Sadece kuvvetli olmak ve sırtını yaslayacağın bir duvarın olması yeterli idi.

Pens Oynardık.

2-3 kişi ile oynanan bir oyundu. Yere çizdiğimiz bir harfin etrafını çivi veya tornavida gibi bir aletle çizgiler halinde dolanarak şekiller yapar rakibimize pes dedirtmeye çalışırdık.

Dalyaaaaa

Biraz kiremit parçası ve küçük bir top. Yine 2 gurup arasında oynanan bir oyundu. Burada önemli olan yıkılan kiremit parçalarını düzmek ve tamamlamaktı. Şimdilerin pazılı gibi.

Yazamadığım çelik çomak, Eş gördüm, sobe yada saklanbaç veya saklanpertik, el sende, yağ satarım bal satarım, köşe kapmaca, gazoz kapağı çevirme, sek sek, ayaktaşı, yerden yüksek, topaç,  gibidevam edip giden, bilemediğim, oynamadığım daha nice oyunlar oynanırdı.

Burada oyunun şeklinden, isminden, nerede oynanacağından daha önemlisi bir takım şeklinde ve birden fazla kişi ile oynanması önemli. Oyunlar dostluğu, arkadaşlığı, paylaşmayı, takım olmayı öğretiyordu.

Şimdilerde ise savaşmayı, dövüşmeyi, kurmayı, kaçmayı öğretiyor. Sizce hangisi güzel?

13 Mart 2018 Salı tarihinde eklendi ve 657 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız