Güleryüzlü kadına mektup

Dilara BATUR

Dilara BATUR
  • camlikgazetesi@gmail.com

Bugün sen aramızdan ayrılalı tam 10 gün oldu. 
Daha şimdiden özlemimi anlatmaya yetecek kelimeler bulamıyorum. 
Hani babaanneyle, dedeyle büyümüş çocuklar hep daha şımarık olur derler ya evet doğru söylüyorlar, şımarık olurlar. 
Ama unuttukları bir şey var. 
Bu çocuklar sevgiyi ve saygıyı onlardan öğrenirler. Ben senden çok şey öğrendim babaannem. 
Nereye baksam hep bir anı, hep bir yaşanmışlık... Yanımızdayken fark edemediğim o kadar çok şey varmış ki. Sen gittin, giderken de bana çok şey öğretmeyi ihmal etmedin. Hayatın, bütün her şeyin bir anda son bulabileceğini, hiç beklemediğimiz anda ölümün bizi bulabileceğini sabah hastaneden çıkmanı beklerken senin ebedi uykuya daldığını öğrendiğimde anladım. 
Ellerinde büyüdüm ben senin. Saçlarımı örmek seni o kadar mutlu ederdi ki ben de bunu bilir ve hep elime bir tarak, bir toka alıp otururdum önüne. 88 yaşındaydı, yaşlıydı gibi cümleler kuruyorlar. Sen herkese yaşlı bize gençmişsin be babaannem. 
Ben seni hiç aramızdan ayrılmayacaksın diye düşünürdüm. Sen hastayım dediğinde bazen sana şakalar yapardım. Sen benden gençsin beni bile gömersin sen derdim. Allah bilir derdin, hep birlikte gülerdik.
 Bizlere hep ben öldüğümde çok ağlayın derdin. Ağladık, çok ağladık ama seni geri getiremedik babaannem. Şimdi senden bize kalan birkaç fotoğraf, birkaç video. 21 yaşındayım ve senin en küçük torununum. Bana 21 yıl yetmedi babaanne. Sen belki bu hayata doydun ama ben sana doyamadım. Bütün bunları kötü haberini aldığımda anladım.
Numaran hala kayıtlı telefonumda. Telefonun diğer ucunda "Dilaram" diyen sesin yok ama...
Bütün bunların kıymetini seni kaybettiğimde anladım. Ellerinde büyüdüğüm ellerin yok artık. Ben senden helallik isteyemedim, hakkını helal et babaannem. Üzerimde emeğin çok büyük. Küçükken abimle bizi yanına oturtup hikâyeler anlatırdın, şarkılar söylerdin. Ben seni hep güler yüzünle hatırlayacağım. 
Rabbim seni cennetine alsın. Kocanla, evladınla, annenle, babanla, kardeşlerinle buluştun sen babaannem. Bizler de sizlere kavuşacağız bir gün. Buna inanmasak, bir gün buluşacağımıza inanmasak yokluğunu nasıl kabullenirdik? 
Nur içinde yat babaannem. En küçük yavrunun yavrusu, en küçük torunun, Dilaran seni sevmekten hiç vazgeçmeyecek, senden öğrendiklerini asla unutmayacak. 
Bana öğrettiklerin acın gibi sonsuza kadar hep içimde saklı.

15 Mart 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 976 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız