Yine Kazankaya

Kemal Emre AKDERE

Kemal Emre AKDERE
  • camlikgazetesi@gmail.com

6 yıldır çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapıyorum. Bu altı senede onlarca kez yazılar kaleme aldığım defaatle üzerinde durduğum konu ‘Kazankaya Kanyonu’ oldu. 
Bu yazımı Yozgat’ı seven ve bireyler yapma hevesinde olan genç bir aktivist olarak değil, bir doğa sporcusu olarak kaleme alacağım. Şehrimize atamayla gelen her mülki idare amiri görevi devir alır almaz yaptığı faaliyetlerin başında Kanyonu ziyaret etmek gelir. Bölgenin Yozgat’ın kalkınması noktasında önemli bir turizm motifi olması gerektiğinden söz eder. 
Her mülki idare amirinin kanyon gezisi deneyiminin ardından yaptığı açıklamayı acaba bu kez gerçekten olacak mı diye heyecanla okurum. Üzücü ki her defasında hayal kırıklığıyla karşılaşırım. Alıştım art. 26 yaşındayım ve aşık olduğum bu kente ilkleri getirebilmek nasip oldu çok şükür. Kerkenes harabelerinde, Akdağmadeni ormanlarında, Çamlık’ta, Roma Hamamı’nda kısaca Yozgat’ı ülke çapında tanıtabilmek noktasında sportif organizasyonlar düzenledik, belgeseller çektirdik, projeler yaptık. Her defasında sahipsiz Kazankaya’ya hüzünle baktım. Erzincan Kemaliye’de bir tırmanış etkinliğine katılmamla başladı ‘bizim kazankaya’ya’ olan düşkünlüğüm. 
Sonrasında kanyona Türkiye’nin en iyi dağcılarını davet ettim, Dağcılık Federasyonu’nu bölgeyi etkinlik takvimine alması için ikna ettim. Fakat destek bulamadım. Kazankaya; içinde kültürel ve tarihsel motifler taşımasının yanı sıra doğa sporlarına elverişliliği noktasında büyük bir pasta payı. Geleneksel ve spor tırmanış stillerine, kanyon geçişine, kamp faaliyetlerine çok uygun bir bölge. 
Ülke çapında hafta sonlarını böyle etkinliklerle geçiren çok fazla grup var. Yaptığımız organizasyonlar sonucunda artık şehrimize haftasonunu geçirmek için gelen gruplar var. Onlarda geldiklerinde Orman İşletme tarafından problem çıkartılıyor. 
Bunların önüne geçilmesi lazım. Kazankaya kanyonu noktasında ilimizde bu konuyla yetkili kişilerle konuşalım, neler yapabileceğimizden, projelerimizden bahsedelim ama bu konuşma aşamasında kalmasın, herkes neler yapabildiğini göstersin. Ortak akıl eksenli yeni yaklaşımlarda bulunalım. Kazankaya’dan hakkımız olan turizm payını alalım artık!

 

21 Mart 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 924 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız