Kulak zarı deliği-1

Delik kulak zarı, dış kulak yolu ile orta kulağı birbirinden ayıran bu ince zarın delik veya yırtık olmasıdır. Orta kulak, burun gerisindeki genize "östaki borusu" aracılığı ile bağlantılıdır. Bu boru orta kulak basıncı ile hava basıncını eşitler. 
Delik kulak zarında sıklıkla işitme azalır ve nadiren de akıntı olur. Ağrı genellikle bulunmaz. 
Kulak Zarı 
Delinmesinin
Sebepleri 
Darbe ve iltihap baş sebepler arasındadır. Şu durumlarda kulak zarı delinebilir: 
-Kulağa şiddetli tokat atılması 
-Kafatası kırığının belli türlerinde 
-Ani bir patlama sonrası 
-İğne, kibrit çöpü gibi cisimlerin kulak kanalı içerisine fazlaca sokulması 
-Aşırı sıcak veya asidik bir sıvının kulak kanalına kaçması 
Delik Kulak Zarının Tedavisi 
Deliğin tedavisine girişmeden önce, işitme testi yapılmalıdır. Kulak zarının onarılmasının faydaları duş yaparken, banyoda veya yüzerken orta kulağa su kaçmasını önlemek, işitmeyi artırmak ve çınlamayı azaltmaktır. 
Sürekli iltihaba ve orta kulaktaki yapıların erimesine yol açan "kolesteatom (orta kulakta deri kisti)" denilen yapının oluşmasının da önüne geçilebilir. 
Şayet delik çok ufaksa, kulak burun boğaz hekimleri bunun kendi kendine kapanıp kapanmayacağını anlamak için bir süre takip etmeyi tercih edebilirler.
Sizlerde bu süre boyunca hekiminizin sizlere söylediklerini tutmanız gerekiyor. En önemli yapmanız gereken de duşta sudan uzak tutmanız gerekmektedir. Bunun içinde imkanınız var ise kulak tıkacı yaptırmanız gerekiyor, imkanınız el vermiyorsa pamuk ile kulak yolunu kapatmanız gerekiyor. Bir sonraki yazım kulak zarı  deliği 2 ile görüşmek üzere  sağlıklı günler dilerim.

29 Mart 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 695 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız