Kulak zarı deliği -2-

Geçen haftaki yazımda  kulak zarı deliği, tedavisi ve akıntıları ile  ilgili yazmış. En önemli iki sebepten  birini ayrıntılı şekilde anlattım.  Diğer önemli ve büyük sebeplerden biri de ;
İşitme kaybına zararı var mıdır? 
Tedavisi olur?
İşitme kaybı bildiğimiz üzere genellikle yaşlılığa bağlı, doğuştan işitme kayıplı ve sonradan işitme kaybı olmak üzere 3’e ayrılır.
Yaşlılığa bağlı işitme kaybı kulakta bulunan çekiç, örs, üzengi denilen meşhur üçlünün zamanla kulak yolu ve kemiklerinin, sinir sisteminin zayıflaması ile başlar ve hastanın yaşı ilerledikçe işitme kaybının artmasına sebep olur  bizlerde buna halk arasında yaşlılığa bağlı işitme kaybı tıp adında da  ‘presbiakuzi’ deriz.
Doğuştan olan işitme kaybı da  bebeklerde ilk altı ay  içinde belirlenen işitme kaybıdır. Şimdi sağlık bakanlığına bağlı  hemen hemen tüm hastanelerde  yeni doğan taraması yapılmaktadır. Ve işitme kaybı olan çocuk doğum anından sonra işitme kaybı olup olmadığı belirlenmektedir. Doğuştan işitme kayıplı olan çocuk  genellikle ailesinden gelen bir işitme kaybı vardır yada Allah tarafından çocuğa ve ailesine verilen bir imtihandır.
Sonradan gelen işitme kayıpları  nasıl olur diyeceksiniz 
Gelelim esas konumuza sonradan gelen işitme kayıpları darp, ateşli hastalık, trafik kazası ve kulak zarı deliği gibi sebeplerden birinden dolayı olabilir.
Kulak zarı deliği olan hastalarımız  kesinlikle sudan uzak duracaklar. Kulak zarı deliği ilerleyen yaşlarda işitme kaybına sebep olabilir.                                                                                                                         Peki tedavisi nasıl olur?                                                                                                                          İşitme kaybı 30 db üstündeyse  tek tedavi yöntemi işitme cihazı kullanmaktır. İşitme cihazını aldıktan sonra tedavisi tamamen geçecek anlamına da gelmez.
Her zaman vurguladığım gibi kulak zarı  delikse sudan uzak tutacak. Kulakta iltihaplanma olursa  işitme cihazından da fayda göremez.
İşiten kulaklara sahip olmanız dileğiyle…

5 Nisan 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 745 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız