Herkesin aradığı insanı bulduk!

Toplumumuzun genel sorunu olan insan arama telaşımızda, bizler hala nerde bu insan oğlu ne kadar kötü bu dünya, adam gibi adam bulmak ne kadar zorlaştı derken.  
Aradığımız o adam gibi adam güzel insanı da biraz tarif etmeye çalışayım. 
Bir dürüst olmalı, kolay kolay söz vermemeli verdiği sözde ne pahasına olursa olsun durmalı, iki insani duyguları ağır başla mı vicdanı tüm canlı varlıklara karşı eşit olmalı, insanı, hayvanı, doğadaki varlıkları sevip onlara saygı duymalı, üç aile kavramını ve onun yükümlülüklerini yerine getirmeli, anne, baba, eş ve çocuklarına saygılı bir birey olmalı. Dört iş arkadaşları ile bazı konularda hassas olmalı işi arkadaşlıkla karıştırıp lakayt tavırlar sergilememeli, her arkanı döndüğünde güveneceğin bir iş arkadaşının olduğunu sana yürekten hissettirmeli. Beş toplum için faydalı bir birey olmalı, kendi tarihine sahip çıkıp boş kelimelerle, değil okuduğu araştırdığı fikirlerle seninle tartışıp, fikir alış verişi yapmalı. 
Altı yaptığı işi sevmeli, sevmese de saygı duyup, çalıştığı firmanın veya devlet dairesinin yada ticarethanenin kendi hataları yüzünden zarar etmesini önlemelidir. 
Peki gerçekten bu tariflere uyan insanı nereden bulacağız, nasıl karşımıza çıkacak. İlk önce bu altı kriterdeki insanla kendi benzerliğimizi kıyas edeceğiz. 
Eğer yüksek derecede bir uzaklık varsa sorunu kendimizde arayıp biz bu kriterlerdeki insan olacağız. Ne demiş atalar üzüm üzüme bakarak kararır, madem güzel insan arıyorsun ilk önce kendinden başla, çevreni güzel görmek istiyorsan  ilk önce kendini güzelleştir. Sonra doğa herşeyi sen anlamadan değiştirecektir. Sevgiyle kalın, hoşça kalın. 
Sanatsız asla kalmayın.

6 Nisan 2018 Cuma tarihinde eklendi ve 763 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız